Zdrowie poporodowe
Pierwsze miesiące po narodzinach są pełne radości i wzruszeń, ale także stresu i zmęczenia. W odpowiednich warunkach ciało kobiety, która urodziła dziecko, jest w stanie zregenerować się samodzielnie, natomiast o dobre samopoczucie młoda mama powinna zatroszczyć się aktywnie - przy wsparciu swoich bliskich. Zapoznaj się z naszymi artykułami, aby dowiedzieć się, jak zadbać o swoje zdrowie po porodzie.
Zdrowie po porodzie - o co warto zadbać?
Ciąża i poród to okres, w którym zarówno ciało, jak i umysł kobiety przechodzą wiele drastycznych zmian. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że młoda mama potrzebuje czasu na regenerację. Chociaż dla każdej matki noworodek jest całym światem, po porodzie nie należy zapominać również o sobie. Pamiętaj, że musisz dbać o swoją higienę osobistą, stopniowe wznawianie aktywności fizycznej i stosowanie zbilansowanej diety nie tylko w okresie połogu. Wykonaj niezbędne badania i sięgnij po odpowiednie suplementy diety zwłaszcza, jeśli karmisz piersią. Jeśli zaś chodzi o Twoje zdrowie psychiczne, to najlepiej zatroszczysz się o nie wraz z bliskimi. Nie bój się mówić o swoich potrzebach (również o potrzebie odpoczynku), dziel się z rodziną swoimi zmartwieniami i rozmawiaj o emocjach.
Jakie badania po połogu wykonać?
Najważniejsze badanie, jakie czeka Cię po porodzie, to badanie ginekologiczne, które powinno odbyć się około 6 - 8 tygodni po narodzinach dziecka. W trakcie takiej konsultacji lekarz ocenia między innymi stan szyjki macicy czy proces gojenia się ran. Jakie badania po połogu warto zaś wykonać w laboratorium? Ginekolog może zlecić pacjentce badania krwi, które mają na celu sprawdzenie między innymi takich parametrów jak hemoglobina, liczba krwinek czerwonych, liczba płytek krwi, CRP, TSH, glukoza czy kreatynina. Mają one na celu wykrycie na przykład infekcji lub anemii.
Złe samopoczucie po porodzie to ważny sygnał
Złe samopoczucie po porodzie - zarówno psychiczne, jak i fizyczne - nie powinno być bagatelizowane. Wszystkie problemy warto skonsultować z lekarzem na kontrolnej wizycie poporodowej. Nieprzyjemne dolegliwości fizyczne warto zgłaszać przede wszystkim w przypadku problemów z laktacją, takich jak zastoje mleczne, zapalenie czy ropień piersi. Jak natomiast rozpoznać depresję poporodową? Podstawowe objawy to długotrwałe i znacząco obniżone samopoczucie, wahania nastroju oraz ogólne rozdrażnienie. Z pomocą przyjdzie w tym wypadku wsparcie psychologa.