7 lat starsze w pół roku - deficyt snu postarza matki niemowląt

2021-08-17 11:54

Brak snu po urodzeniu dziecka może postarzyć nawet o 3 do 7 lat - alarmują naukowcy. Odkryli, że wiek biologiczny świeżo upieczonych mam, które nie przesypiały co najmniej 7 godzin dziennie, drastycznie wzrastał przez pierwsze pół roku macierzyństwa.

deficyt snu po urodzeniu dziecka

i

Autor: Getty Images deficyt snu po urodzeniu dziecka

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przebadali 33 kobiety, począwszy od ciąży, aż do końca pierwszego roku życia ich dzieci. Analizowali DNA pobrane z próbek ich krwi. Zauważyli znaczne zmiany w wieku biologicznym, w stosunku do wieku chronologicznego świeżo upieczonych mam. Jakie są skutki deficytu snu po urodzeniu dziecka?

Spis treści

  1. Deficyt snu po narodzinach dziecka - badania
  2. Efekty deficytu snu u młodych mam
  3. Jak radzić sobie z brakiem snu w pierwszych miesiącach życia dziecka?
  4. Sen równie ważny, jak dieta i ćwiczenia
Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Deficyt snu po narodzinach dziecka - badania

Naukowcy z UCLA, swoje badanie przeprowadzili na kobietach w wieku od 23 do 45 lat. Skorzystano z najnowocześniejszych metod badania DNA i analizy starzenia biologicznego. 

Wyniki badania pokazały, że matki, które spały mniej niź 7 godzin dziennie miały znacznie krótsze telomery w białych krwinkach. Telomery to rodzaj "nakładek ochronnych" znajdujących się na końcu każdego chromosomu, zabezpieczających go przed uszkodzeniem. Skrótcone telomery są bezpośrednio powiązane z wiekiem biologicznym. 

Czytaj także: Ile śpią rodzice niemowlaka? Aż trudno w to uwieżyć!

Efekty deficytu snu u młodych mam

Od dawna wiadomo, że skrócone telomery są powiązane z większym ryzykiem zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, czy nowotwory. Badania potwierdziły, że kilka miesięcy trwałego deficytu snu może mieć długotrwały wpływ na pogorszenie zdrowia fizycznego

Badania wymagają pogłębienia. Nie wiadomo, na ile odwracalne są skutki deficytu snu u młodych mam. 

Przeczytaj też: Chroniczne zmęczenie: jak je rozpoznać i jakie badania zrobić?

Jak radzić sobie z brakiem snu w pierwszych miesiącach życia dziecka?

Jest w tym wszystkim także dobra wiadomość. Badania potwierdziły, że dla zdrowia liczy się suma przespanych godzin w ciągu doby. Mamy, które w trakcie nocy przesypiały 5 godzin, ale odbywały też drzemki w ciągu dnia, miały dużo niższy wiek biologiczny, od tych, które drzemek nie robiły. 

Twórcy badania zachęcają młode mamy, do przyjmowania pomocy od innych członków rodziny i dbania o swoje zdrowie. Polecają też drzemki w trakcie snu niemowlęcia. 

Sprawdź również: Dlaczego ciągle chce mi się spać? Czy senność może być objawem choroby?

Sen równie ważny, jak dieta i ćwiczenia

– (...) Odkryliśmy, że z każdą godziną dodatkowego snu biologiczny wiek matki był niższy – opowiada prof. Judith Carroll. – Jak wielu innych naukowców zajmujących się snem, twierdzę, że wysypianie się jest tak samo ważne dla ogólnego stanu zdrowia, jak dieta i ćwiczenia.