Spis treści
- Baby blues – skąd się bierze?
- Baby blues – temat tabu
- Baby blues – ważne zadanie dla taty
- Baby blues - Smutek poporodowy
Smutek poporodowy, przygnębienie poporodowe, baby blues - te wszystkie określenia służą do opisania szczególnego stanu emocjonalnego kobiety w ciągu mniej więcej 10 dni po porodzie. Charakteryzuje się on obniżeniem nastroju, płaczliwością, lekiem, drażliwością i chwiejnością emocjonalną. Wbrew pozorom baby blues nie jest wcale rzadką przypadłością – dotyka aż 80 proc. matek. Największe nasilenie przygnębienia poporodowego występuje miedzy trzecim a piątym dniem po porodzie.
Baby blues – skąd się bierze?
Na obniżenie nastroju zaraz po porodzie wpływ mają prawdopodobnie dwa czynniki – wahania hormonalne i psychika kobiety. Tuż po porodzie spada znacznie poziom kortykotropiny (CRH) – hormonu wydzielanego pod wpływem stresu – przypuszcza się, że jego niedobór może powodować smutek poporodowy. Po urodzeniu dziecka kobieta jest zmęczona samym porodem, ale także dziewięcioma miesiącami ciąży – właściwie przydałby się jej kilkudniowy wypoczynek. Niestety, to niemożliwe. Przeciwnie, musi znaleźć w sobie dość sił, by karmić i pielęgnować dziecko. To sprawia, że jest drażliwa, miewa huśtawki nastroju: od euforii po zupełne przygnębienie, odczuwa też wyrzuty sumienia, że nie jest wystarczająco dobrą matką, i że nie kocha dziecka tak, jak powinna.
Baby blues – temat tabu
Choć o baby blues wiemy coraz więcej i coraz głośniej się o nim mówi, nadal w naszym społeczeństwie jest to temat tabu. Wiąże się to z ogólnie lansowanym wizerunkiem szczęśliwej i uśmiechniętej mamy, która z radością realizuje się w macierzyństwie, jest w pełni oddana dziecku i jego potrzebom. Dlatego tak często kobiety dotknięte baby blues czują się gorsze, wstydzą się swoich uczuć i wątpliwości, i dlatego trudno im dzielić się swoimi smutkami z bliskimi, którzy mogliby udzielić im wsparcia.
Baby blues – ważne zadanie dla taty
Baby blues nie wymaga leczenia farmakologicznego, w wyjątkowo nasilonych przypadkach potrzebna może być rozmowa z psychologiem. Natomiast bardzo ważne w łagodzeniu smutku poporodowego jest wsparcie bliskich – męża i rodziny. Partner powinien starać się odciążać mamę w obowiązkach, a przede wszystkim okazywać jej jak najwięcej czułości, troski i zrozumienia. Na szczęście baby blues trwa dość krótko: od kilku godzin do maksymalnie miesiąca i przechodzi samoistnie.
Baby blues - Smutek poporodowy
Baby blues nie jest rzadkością. Dla wielu mam pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka są bardzo trudne. Stres i nieprzespane noce, próba odnalezienia się w nowej roli - to te czynniki mogą wywołać baby blues - smutek poporodowy. Czy można go uniknąć? Jak się go pozbyć? Czy baby blues to to samo co depresja poporodowa? Co może zrobić rodzina, by pomóc kobiecie znów poczuć szczęście - zapytaliśmy o to eksperta.