Pierwsza miesiączka po porodzie to ważne wydarzenie w życiu młodej mamy. Wraca jej płodność, a więc szanse na kolejne dziecko. Kończy się też swobodny czas, kiedy nie musi obawiać się plam na spodniach czy męczyć z bólem brzucha.
To właśnie dolegliwości związane z okresem są najgorszym aspektem menstruacji. Mimo to część mam czeka na pierwszy okres po porodzie z nadzieją, że będzie on inny niż te sprzed ciąży. Istnieje bowiem teoria, że po porodzie miesiączka się zmienia - jest mniej dokuczliwa, krótsza, mniej bolesna i mniej obfita. Czy to prawda, spytaliśmy edukatorkę menstruacyjną i seksualną, doulę Kamilę Raczyńską-Chomyn.
Jak wygląda pierwsza miesiączka po porodzie?
Miesiączki po porodzie mogą wyglądać bardzo różnie, tzn. może być zarówno krótsza i łagodniejsza, jak i wręcz przeciwnie – znacznie bardziej obfita. Nie ma tu niestety reguły, podobnie jak nie ma reguły na to, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie (zależy to głównie od tego, czy kobieta karmi piersią, mlekiem modyfikowanym, czy metodą mieszaną).
Jednak zwykle ta pierwsza miesiączka po porodzie jest statystycznie u większości kobiet obfitsza i dłuższa (nawet do 7 dni krwawienia), co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Nie powinno to niepokoić i nie oznacza, że każda kolejna też będzie długa i obfita.
Za to trzeba się przygotować na to, że początkowo cykle po porodzie będą nieregularne, a co za tym idzie – miesiączki również będą nieregularne. Warto śledzić cykl, by móc w razie czego podać ich długość swojemu ginekologowi, upewniając się, że dane nieregularności mieszczą się wciąż w normie.
Czytaj również: Plamienie zamiast okresu, zamiast i po nim. Nie jesteś PEWNA czy masz okres?
Oto alarmujące objawy PIMS-TS u dziecka, które świadczą o tym, że przeszło COVID-19
Czy to prawda, że po porodzie miesiączka jest inna: krótsza, mniej bolesna. Czy to tylko mit?
Bywa bardzo różnie i ani nie ma reguły, ani nie da się przewidzieć zawczasu jak zmienią się miesiączki po porodzie. Bywają faktycznie mniej bolesne u kobiet, które rodziły siłami natury, ponieważ odpływ krwi przez szyjkę macicy, która była szeroko rozwarta podczas porodu, jest po prostu łatwiejszy.
Ale nie można brać tego za pewnik i nastawiać się na bezbolesne miesiączki po porodzie. A już z pewnością lekarze ginekolodzy nie powinni uważać ciąży i porodu siłami natury za remedium na bolesne miesiączkowanie i mówić o tym pacjentkom zgłaszającym się z tym problemem.
Można za to porozmawiać z mamą/babcią/siostrami, ponieważ kobiety w jednej rodzinie mogą miesiączkować podobnie i doświadczać podobnych zmian w cyklu po porodzie.
Czy pierwsza miesiączka po porodzie wymaga "specjalnego traktowania" - czy możemy być wtedy aktywne, czy lepiej nie?
Można uznać, że każda miesiączka wymaga w jakimś stopniu „specjalnego traktowania”, czyli choćby zwracania baczniejszej uwagi na samopoczucie, picia większej ilości wody i odpoczywania, gdy zajdzie potrzeba i jest taka możliwość.
Ale oczywiście małe dziecko w domu wymaga jeszcze bardziej „specjalnego traktowania”, więc starajmy się jakoś to wyważyć i zrezygnować np. z wysiłkowych czynności, jak samodzielne wnoszenie wózka po schodach, czy długie usypianie dziecka w chuście – jeśli jest taka możliwość, oddajmy te czynności na czas miesiączki partnerowi.
Jeśli to dla kobiety ważne wydarzenie, zachęcam do choćby małej celebracji pierwszej miesiączki po porodzie. Naprawdę sporo kobiet tęskni za nią i cieszą się z jej przybycia, więc czemu nie świętować?
Czy wolno od razu używać tamponów, czy lepiej postawić na podpaski?
Podczas pierwszej miesiączki po porodzie stawiałabym na podpaski, ponieważ łatwiej skontrolować jak wygląda i pachnie krew menstruacyjna, czy wszystko jest w porządku i nic nas nie niepokoi.
Jeśli cokolwiek zaniepokoi i kobieta zdecyduje się na wizytę u ginekologa, łatwiej jej będzie opisać np. wielkość skrzepów, czy kolor krwi, gdy będzie stosowała podpaski niż tampony.
Każdą kolejną miesiączkę można „obsługiwać” jak się ma ochotę, ale na pierwszą zwróciłabym szczególną uwagę, żeby mieć pewność, że kobieta jest zdrowa (a to, co powinno nas zaalarmować, to brzydki zapach krwi, bardzo silny ból oraz gorączka, czyli dokładnie tak, jak w połogu).
Zobacz również: 5 sposobów na bóle menstruacyjne - GALERIA