Spis treści
Zmiany zachodzące w czasie ciąży i porodu sprzyjają powstawaniu hemoroidów. Dlatego z powodu choroby hemoroidalnej cierpią częściej kobiety, które były kilka razy w ciąży. Nie bez znaczenia jest to, że ciężarne często rezygnują z aktywności fizycznej. W ciąży kobietom dokuczają zaparcia, a powiększająca się macica uciska naczynia żylne, utrudniając odpływ krwi także z hemoroidów. Podpowiadamy jak nie dopuścić do powstania żylaków odbytu i jak leczyć hemoroidy po ciąży.
Zobacz też: 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu >>
Hemoroidy po ciąży - objawy
W początkowej fazie hemoroidy powstałe po ciąży mogą nie dawać żadnych dolegliwości. Guzki odbytu są małe, tylko nieco uwypuklają się podczas parcia w toalecie. Z czasem jednak pojawia się swędzenie w okolicy odbytu, a świądowi towarzyszy uczucie wilgoci. Powiększające się guzki mogą powodować uczucie niepełnego wypróżnienia. Często skłania to do silniejszego parcia, a zwiększony wysiłek tłoczni brzusznej utrudnia odpływ krwi i przez to nasila chorobę - hemoroidy. Jednym z jej pierwszych objawów hemoroidów jest także krwawienie z napęczniałych guzków. Nie musi to być silne krwawienie – możesz dostrzec jedynie ślady krwi na stolcu lub papierze toaletowym. I właśnie to jest idealny moment, by udać się do lekarza, który zaleci leczenie żylaków odbytu. W przeciwnym razie choroba będzie postępować.
Zobacz nasz poradnik: Jak myć krocze po porodzie >>
Hemoroidy po ciąży - leczenie
Leczenie choroby hemoroidalnej uzależnione jest od stopnia jej zaawansowania (są cztery etapy schorzenia). Pierwsze dwa stopnie choroby hemoroidalnej można leczyć środkami z apteki i stosując zasady zdrowego trybu życia. Pozwala to uniknąć leczenia zabiegowego żylaków odbytu, które jest zwykle konieczne w trzecim i czwartym stopniu choroby. Bardzo pomocne na hemoroidy są preparaty miejscowe w postaci maści, czopków, żeli. Sprawdzają się zwłaszcza w trakcie nasilenia dolegliwości związanych z powstaniem żylaków odbytu. Łagodzą swędzenie, ból, obrzęk, dyskomfort, stan zapalny i zmniejszają krwawienie. Zawierają naturalne składniki, np. wyciągi z kasztanowca, balsam peruwiański, wyciągi z nagietka lub arniki. Zazwyczaj te preparaty na hemoroidy są bezpieczne w ciąży i dla kobiet karmiących piersią.
Hemoroidy po ciąży - zapobieganie
Aby zmiejszyć ryzyko wystąpienia żylaków odbytu po ciąży pomoże zdrowy tryb życia. Podpowiadamy co robić, by nie powstały hemoroidy.
- Pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.
- Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce, a także produkty zbożowe z pełnego przemiału.
- Aby uniknąć żylaków odbytu niezbędna jest aktywność fizyczna. Spaceruj, gimnastykuj się. Jeśli musisz spędzić dłuższy czas na siedząco, często rób przerwę na dreptanie w miejscu.
- Nie przesiaduj na sedesie - czytanie w toalecie może powodować przekrwienie guzków odbytu.