Kontrola u GINEKOLOGA po PORODZIE - jak wygląda?

2015-01-23 17:08

Wizyta u ginekologa jest konieczna już po kilku tygodniach od porodu. Powinnaś wtedy odwiedzić ginekologa. Czego możesz się spodziewać podczas pierwszej wizyty u ginekologa po porodzie?

kontrola-u-ginekologa-po-porodzie-jak-wyglada

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Po połogu konieczna jest wizyta kontrolna u ginekologa.

Spis treści

  1. Kiedy iść po porodzie do ginekologa?
  2. Na czym polega pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie?
  3. Jakie badania trzeba zrobić przed wizytą u ginekologa po porodzie?
  4. Czy będzie zrobiona cytologia?

W pierwszych dniach i tygodniach po urodzeniu dziecka młoda mama skupia się przede wszystkim na swoim maleństwie – martwi się, czy dziecko się najada, wysypia, czy dobrze goi się jego pępek itd. Nie można jednak zapominać wtedy o własnym zdrowiu i kondycji. Gdy połóg przebiega normalnie, na początku wystarczy kontakt z położną środowiskową, którą warto zamówić na wizytę domową. Ona oceni, czy dobrze goi się nacięte krocze lub rana po cesarskim cięciu, doradzi, jak je pielęgnować i powie, jakie środki można zastosować, aby zmniejszyć ból.

Kiedy iść po porodzie do ginekologa?

Ale nawet gdy wszystko goi się rewelacyjnie, a ty czujesz się wyśmienicie, nie możesz zlekceważyć kontrolnej wizyty u ginekologa po porodzie. Tylko lekarz może bowiem stwierdzić, czy na pewno wszystko jest w porządku. Kiedy się do niego wybrać?

Wkrótce po zakończeniu połogu, czyli między 6. a 8. tygodniem po porodzie. W tym czasie powinny już zaniknąć odchody poporodowe, a rany po pęknięciu czy nacięciu krocza będą zagojone, co umożliwi przeprowadzenie badania ginekologicznego. Ważna informacja: termin pierwszej wizyty u ginekologa po porodzie jest taki sam bez względu na to, czy poród był naturalny, zabiegowy czy operacyjny (cesarskie cięcie).

Mężczyzna w gabinecie ginekologicznym >>

Na czym polega pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie?

Na początku lekarz porozmawia z tobą o porodzie i przebiegu połogu, a także o tym, jak radzisz sobie z karmieniem piersią. Następnie przeprowadzi badanie ginekologiczne, aby sprawdzić, czy w twoich narządach rodnych nie dzieje się nic niepokojącego, czy nie ma stanu zapalnego szyjki macicy lub pochwy. W tym czasie śluzówka pochwy jest jeszcze bardzo cienka i wrażliwa na otarcia, ale badanie nie musi być wcale bardziej bolesne niż przed porodem, i zwykle nie jest. Lekarz ocenia bliznę po nacięciu krocza lub operacji cesarskiego cięcia, sprawdzając, czy miejsca te dobrze się zagoiły i czy nie powstały tam tzw. bliznowce. Dotykając dłońmi brzucha, zbada również, czy macica obkurczyła się prawidłowo i powróciła do swoich normalnych rozmiarów. Podczas tej wizyty ginekolog powinien zmierzyć ciśnienie krwi, skontrolować twoją wagę, a także zbadać piersi, zwłaszcza jeśli karmisz naturalnie, sprawdzając, czy nie pojawiły się w nich zgrubienia lub torbiele.

WIZYTA U GINEKOLOGA. Jak dobrać ANTYKONCEPCJĘ? [PORADY] >>

Jakie badania trzeba zrobić przed wizytą u ginekologa po porodzie?

Dobrze by było, gdybyś kilka dni przed tą wizytą zrobiła podstawowe badania – morfologię krwi oraz analizę moczu. Wtedy mogłabyś pójść do lekarza z gotowymi wynikami, a tylko na tej podstawie będzie on mógł na sto procent stwierdzić, czy twój organizm powrócił do normy. Jeżeli nie będziesz mieć tych badań, lekarz może cię poprosić, żebyś je zrobiła. Szczególnie dotyczy to tych kobiet, które w czasie ciąży przechodziły infekcję dróg moczowych (wtedy trzeba zrobić badanie moczu) albo anemię (trzeba zrobić morfologię). Koniecznie powiedz lekarzowi o swoich ewentualnych problemach, jeśli np. ostatnio często chorujesz albo wciąż czujesz się osłabiona. W takich sytuacjach może zalecić ci wykonanie morfologii lub badanie stężenia hormonów tarczycy.

Wizyta u GINEKOLOGA. Jak powinna wyglądać, żebyśmy czuły się komfortowo? >>

Czy będzie zrobiona cytologia?

Badanie cytologiczne powinno zostać wykonane podczas ciąży. Jeśli wtedy było wszystko w porządku (to znaczy miałaś na wyniku zaznaczoną grupę I lub II), na kolejną cytologię możesz zgłosić się dopiero 4–6 miesięcy po porodzie. Nie ma potrzeby robić go wcześniej, zwłaszcza że wkrótce po porodzie jego wynik może być mało wiarygodny. Natomiast jeśli z jakichś powodów nie miałaś zrobionej cytologii podczas ciąży, wtedy należy pobrać materiał do tego badania jak najszybciej, czyli już podczas tej pierwszej poporodowej wizyty u ginekologa.

miesięcznik "M jak mama"