Spis treści
- Rożne postaci NTM:
- Leczenie nietrzymania moczu czyli ćwiczenia mięśni dna miednicy
- Polecamy wideo: Jak wrócić do formy po porodzie?
Poród związany jest z olbrzymim wysiłkiem, napięciem i rozciąganiem tkanek – często to silny uraz mięśniowo-nerwowy. Specjalistyczne badania mięśni dna miednicy u kobiet po porodach dowodzą, że u 80 proc. z nich występują większe lub mniejsze uszkodzenia w unerwieniu tych mięśni. Wskutek porodu są one również mocno rozciągnięte – tracą elastyczność i nie zamykają wystarczająco szczelnie ujścia cewki moczowej. Z tego powodu co czwarta młoda mama bezpośrednio po porodzie cierpi na nietrzymanie moczu (NTM). Jednak po okresie połogu, dzięki właściwościom regeneracyjnym organizmu i ćwiczeniom mięśni Kegla, zwykle następuje zauważalna poprawa i problem znika.
Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>
Rożne postaci NTM:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje w trakcie kaszlu, kichania, śmiania się lub wykonywania ćwiczeń fizycznych,
- naglące nietrzymanie moczu – gdy popuszczenie spowodowane jest silnym parciem na pęcherz moczowy,
- mieszane – połączenie wysiłkowej i naglącej postaci nietrzymania moczu,
- ciągłe nietrzymanie moczu – polega na stałym wycieku moczu,
- nietrzymanie sytuacyjne – może się pojawić na przykład w czasie stosunku seksualnego.
Leczenie nietrzymania moczu czyli ćwiczenia mięśni dna miednicy
Gdy problem nietrzymania moczu po porodzie nie jest zaawansowany, terapię zaczyna się od ćwiczeń mięśni dna miednicy, zwanych też mięśniami Kegla. Trening polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni, którymi kontrolujemy oddawanie moczu. W zależności od tego, jak słabe są te mięśnie, liczba codziennych ćwiczeń będzie różna. Na początku wskazane jest osiągnięcie ok. 50 powtórzeń dziennie i stopniowy wzrost tej liczby do 120. Jeśli mięśnie staną się już bardziej napięte, należy wykonywać po kilkanaście powtórzeń dziennie, by objawy popuszczania moczu nie pojawiały się ponownie.
Świetnym sposobem ćwiczeń jest technika Pelvicore, opracowana przez prof. Kari Bø z Norwegii. Darmową płytę z tymi ćwiczeniami można zamówić na stronie www.corewellness.pl Ćwiczenia można wykonywać również za pomocą specjalnych kulek lub stożków dopochwowych. Wymuszają one napinanie mięśni – w przeciwnym razie stożek będzie wypadał z pochwy. Należy go utrzymać w pochwie przez 20–30 minut dziennie. Ćwiczenia trzeba wykonywać codziennie i powtarzać przez co najmniej kilka miesięcy – tyle czasu trzeba, by dobrze wzmocnić mięśnie i móc kontrolować ich pracę. Często są one bardzo skuteczne: ocenia się, że nawet 70–80 proc. pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które stosują w pierwszej kolejności ćwiczenia mięśni dna miednicy, nie musi już poddawać się operacji.
Na czym polega pas poporodowy i dlaczego warto go nosić? >>