"Nie karmię od 8 miesięcy, a nadal mam mleko w piersiach". Czy to normalne?

2023-06-05 11:01

Takie pytanie zadała na grupie dla rodziców jedna z mam. Podobne objawy, jak się okazuje, ma wiele kobiet, które zakończyły już swoją przygodę z karmieniem piersią. Sprawdziliśmy, jak długo organizm mamy może produkować pokarm i kiedy warto udać się z tym problemem do lekarza.

kobieta dotykająca swojego biustu

i

Autor: Getty images Nie karmię od 8 miesięcy, a nadal mam mleko w piersiach. Czy to normalne?

Jak długo kobieta może produkować mleko po urodzeniu dziecka? Specjaliści twierdzą, że długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które karmiły piersią swoje dzieci przez dłuższy czas. Ale pojawienie się mleka po zaprzestaniu karmienia to zawsze sygnał, że warto udać się do lekarza. Utrzymująca się laktacja (mimo zakończenia podawania piersi) może świadczyć o problemach hormonalnych.  

Spis treści

  1. Skąd się bierze mleko w piersiach?
  2. Kiedy iść do lekarza?
  3. Co to jest mlekotok?
  4. Sposoby na mleko w piersiach
15 Faktów o karmieniu piersią

Skąd się bierze mleko w piersiach?

Produkcja mleka w kobiecych piersiach możliwa jest dzięki hormonom. Za wytwarzanie mleka odpowiedzialna jest przede wszystkim prolaktyna, wydzielana przez przysadkę mózgową w mózgu. Istotne znaczenia dla laktacji ma również oksytocyna, która jest potrzebna w procesie wypływania mleka z przewodów mlecznych. 

W czasie karmienia piersią poziomy tych dwóch hormonów są znacznie wyższe niż przed ciążą, nic więc dziwnego, że zanim wrócą do normy po zakończeniu karmienia, może minąć trochę czasu. Zdaniem ekspertów nie jest niczym niezwykłym, że mleczna wydzielina jest obecna w piersiach nawet przez rok po zaprzestaniu podawania dziecku piersi. 

Kiedy iść do lekarza?

Nawet po tym, jak przestaniesz karmić piersią, możesz nadal produkować niewielkie ilości mleka przez wiele miesiące po odstawieniu malca. Mówi się, że nadmierna stymulacja piersi (np. w sytuacji zbliżeń z partnerem) może prowokować produkcję prolaktyny, podobnie jak picie niektórych ziół (koper włoski, anyż) czy przyjmowanie niektórych leków (np. antykoncepcji). 

Im dłużej trwa laktacja bez ciąży, tym większe prawdopodobieństwo, że produkcja pokarmu jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Mogą świadczyć o tym dodatkowe objawy, takie jak niskie libido, trądzik, suchość pochwy czy brak miesiączki. To sygnał, że warto udać się do lekarza, aby sprawdzić poziom kobiecych hormonów.

Czytaj również: Chcę wrócić do karmienia piersią. Czy możliwe jest przywrócenie laktacji po przerwie?

Nie chcesz karmić piersią? Sprawdź, jak dobrze zakończyć laktację i przerwać karmienie

Co to jest mlekotok?

Galactorrhea, czyli mlekotok, to objaw zaburzenia poziomów prolaktyny. Najczęściej występuje u kobiet w wieku 20-35 lat, które są po ciąży i porodzie. Produkcja mleka po roku od zaprzestania karmienia piersią, niezwiązana z laktacją, jest uważana za mlekotok. Nie jest on niebezpieczny, ale świadczy o nieprawidłowej gospodarce hormonalnej, co na szczęście można leczyć.

Specjalista sprawdzi, czy za mlekotok odpowiada źle dobrana antykoncepcja, czy wysoki poziom prolaktyny, czy też inne czynniki. Możliwe, że zapisze leki, które ustabilizują poziomy hormonów lub zaleci wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za produkcje mleka i poczekanie, aż objawy ustąpią samoistnie. 

Sposoby na mleko w piersiach

Jeśli mimo zakończenia karmienia kilka miesięcy temu, nadal masz pokarm w piersiach (zauważasz go w czasie kąpieli, podczas stymulacji piersi przez partnera itd.), postaraj się zadbać o swoje piersi. Noś luźny biustonosz, aby nie drażnić sutków, pij szałwię, która w naturalny sposób hamuje produkcję pokarmu. 

Aby uniknąć takich sytuacji, warto prawidłowo przeprowadzić proces odstawienia od piersi - czyli stopniowo i nie drastycznie. Powolne ograniczanie karmienia w naturalny sposób wycisza hormony i hamuje laktację. Proces ten, w zależności od metody tłumienia produkcji mleka, którą wypróbujesz i od tego, jak długo karmisz piersią, może trwać kilka dni lub nawet kilka tygodni lub miesięcy.