Nowy lek, zuranolon, ma pomóc pacjentkom, dla których inne środki leczenia nie są dostępne lub nie skutkują. Wcześniej FDA zatwierdziła inny lek na depresję poporodową, ale z różnych przyczyn (na przykład z powodu wysokiej ceny i konieczności podawania w placówce medycznej) okazał się on nieosiągalny dla wielu kobiet.
Tabletka na depresję poporodową
- Depresja poporodowa to poważny i potencjalnie zagrażający życiu stan. - powiedziała dr Tiffany R. Farchione z Centrum Oceny i Badań Leków FDA. - Dostęp do leków doustnych będzie korzystną opcją dla wielu z tych kobiet, które radzą sobie z ekstremalnymi, a czasem zagrażającymi życiu uczuciami.
Przez sześć dekad leczenie depresji głównego odcinka (MDD) było głównie oparte na monoaminowych lekach przeciwdepresyjnych. Ta forma terapii wymagała regularnego i długotrwałego stosowania, by zachować skuteczność, a lek musiał być przyjmowany codziennie i być wystarczająco długo eksploatowany.
Depresja poporodowa. Jak pomóc mamie?
Zuranolon to nowatorski, dwutygodniowy lek doustny, który jest aktualnie w fazie opracowywania i ma zastosowanie w leczeniu MDD oraz depresji poporodowej (PPD). Dzięki swojej małocząsteczkowej budowie lek ten został zaprojektowany tak, by zapewniać skuteczne i trwałe leczenie. Zuranolon może zrewolucjonizować obecne metody terapii depresji.
Co więcej, zuranolon to neuroaktywny steroidowy (NAS) pozytywny modulator allosteryczny receptora GABAA (PAM). System GABA jest kluczowym inhibitorem w mózgu i ośrodkowym układzie nerwowym, pełniąc istotną rolę w kontroli funkcji mózgu. Wcześniej zuranolon uzyskał od amerykańskiej agencji FDA status przełomowego leku, co świadczy o jego potencjalnym znaczeniu w nowoczesnej terapii depresji.
Tabletka na depresję poporodową. Jakie ma skutki uboczne
FDA oraz specjaliści w dziedzinie zdrowia ostrzegają, że nowa tabletka to silny lek i powinna być stosowana tylko wtedy, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów. Na etykiecie leku umieszczono ostrzeżenie, że może on wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i wykonywania innych potencjalnie niebezpiecznych czynności.
Aby zminimalizować ryzyko, agencja zaleca, że pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać ciężkich maszyn przez co najmniej 12 godzin po zażyciu leku. Najczęstsze skutki uboczne to senność, zawroty głowy, biegunka, zmęczenie i zakażenie dróg moczowych. Ta pigułka ma stanowić dodatkową opcję dla kobiet cierpiących na ciężką depresję poporodową, ale jej stosowanie wymaga ostrożności i ścisłego nadzoru medycznego.