Niesamowite, jak krzywdząco mogą niekiedy działać przepisy. Sprawie tego chłopca rozgłosu nadał Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro. Kilka lat temu babcia chłopca podarowała mu mieszkanie, które w imieniu nieletniego syna przejęli wówczas rodzice.
Niestety, w 2018 roku zmarł ojciec chłopaka, a w 2021, jego matka straciła prawa rodzicielskie i trafił on do rodziny zastępczej. Przez cały ten czas jednak, kobieta bezprawnie zajmowała mieszkanie syna, nie regulując za nie opłat.
Przeczytaj też: Koniec z dziedziczeniem długów przez dzieci. Prezydent podpisał ustawę
Przeczytaj: Ministerstwo szuka chętnych na rodziców zastępczych. Dwa warunki są kluczowe
Kilkanaście tysięcy długu chłopca
Przez takie postępowanie kobiety, już we wrześniu 2021 roku mieszkanie miało 14 tys. zadłużenia. Choć faktycznym właścicielem mieszkania jest chłopiec, to wezwania do sądu w sprawie o zapłatę wysyłane były na adres, pod którym faktycznie zamieszkiwała jedynie jego biologiczna matka. Opiekunowie nastolatka, ani on sam, nie zdawali sobie sprawy z rosnącego długu.
Już dwa lata temu, do kwoty długu doliczono 3 tys. zł tytułem kosztów postępowania. Wówczas rozpoczęto egzekucję komorniczą.
Matka bezprawnie zajmowała mieszkanie
Sprawę zbadał Zbigniew Ziobro, kierując do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Prokurator wniósł o uchylenie orzeczenia sądu i ponowne rozpoznanie sprawy przez sąd rejonowy.
"Jego matka straciła prawa rodzicielskie i zadłużyła mieszkanie. Chłopiec nawet nie wiedział, że w sądzie toczyła się sprawa o spłatę długu. Ostatecznie sąd nakazał chłopcu spłacić dług z odsetkami, odrzucając wszystkie wnioski opiekunów i prokuratora, który wsparł chłopca. Sąd nie uwzględnił nawet tego, że opiekunowie spłacili już część długu. Złożyłem skargę nadzwyczajną, ponieważ wyrok narusza konstytucyjne zasady ochrony własności i praw majątkowych małoletniego" - napisał na swoim X (dawnym Twitterze) Ziobro.
Dzięki pomocy opiekunów prawnych chłopca i licznym zbiórkom, jakie ogłaszali oni w mediach, udało się uniknąć egzekucji komorniczej. W sprawie matki chłopca, której w grudniu 2022 wręczono nakaz eksmisji toczy się postępowanie.
Dowiedz się: Rodzinny dom dziecka (RDD) – jak założyć, kto może to zrobić oraz jak go prowadzić?