Czy musisz płacić na szkolną radę rodziców? Oto co zrobić gdy cię na to nie stać

2024-09-10 12:05

Składka na radę rodziców zwykle nie jest wysoka, ale biorąc pod uwagę inne opłaty - obiady, wycieczki, wyposażenie plecaka czy zajęcia dodatkowe, o niej myślimy na końcu. Co się stanie, jeśli nie opłacimy jej wcale?

Czy musisz płacić na szkolną radę rodziców? Oto co zrobić gdy cię na to nie stać

i

Autor: Getty images Czy musisz płacić na szkolną radę rodziców? Oto co zrobić gdy cię na to nie stać

Początek roku szkolnego to czas wielkich wydatków związanych z posłaniem dziecka do szkoły. Rodzice starszych uczniów do kosztów wyprawki dziecka muszą doliczyć także koszty podręczników, które niskie nie są.

Jednak nie tylko zakup zeszytów i przyborów szkolnych czy stroju na WF jest odczuwalny w domowym budżecie. Zazwyczaj we wrześniu na pierwszych zebraniach klasowych wybiera się trójki klasowe a także skład rady rodziców. I to właśnie ta ostatnia, reprezentująca rodziców wszystkich uczniów w szkole, zajmuje się wieloma, istotnymi z punktu widzenia uczniów sprawami.

Choć rada rodziców nie ma osobowości prawnej, może gromadzić środki finansowe i nimi zarządzać. Czy płacić muszą je rodzice wszystkich uczniów w szkole?

Bezpieczna podróż dziecka do szkoły - Plac Zabaw odc, 13

Czy musisz płacić na radę rodziców?

Składki na radę rodziców nie są żadną nowością. Być może część współczesnych rodziców z własnych lat szkolnych pamięta sytuacje, w których pieniądze w kopertach przekazywali wychowawcy. Na kopercie zazwyczaj znajdował się napis „komitet rodzicielski”, bo właśnie tak nazywano tę konkretną składkę. Kwoty były różne, jednak najczęściej była to opłata jednorazowa, wnoszona na początku roku szkolnego.

Obecnie składki na radę rodziców w większości przypadków można opłacać przelewem, zatem koperty nie są już potrzebne. Z tego też względu fakt, czy rodzic składkę opłacił czy też nie, nie jest jawny dla reszty klasy. Tak jak dawniej tak i dziś nie wszyscy decydują się płacić składki, bo trzeba wiedzieć, że są one dobrowolne. Jeśli więc szukasz potwierdzenia, że nie musisz opłacać składki, oto ono:

W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 83 ust. 4.

- głosi art. 84 Prawa oświatowego, odnoszący się do kompetencji Rady Rodziców.

Rodzice, którym faktycznie trudno jest spiąć domowy budżet, mogą więc składki nie opłacać. Ich dzieci nie powinny tego odczuć, bo atrakcje, które finansowane są z tych składek służą całej społeczności uczniowskiej.

Oczywiście im mniej wpłat, tym ta oferta wycieczek, pikników, nagród czy konkursów będzie uboższa. To dlatego przedstawiciele rad rodziców starają się zachęcić do tego, by jednak tę nieobowiązkową składkę opłacić.

Rodzice nie płacą na radę rodziców? Oto jak zwiększyć ich zaangażowanie

Choć większość rodziców płaci składki mając świadomość, że to bardzo podnosi atrakcyjność różnego rodzaju szkolnych wydarzeń są tacy, którzy konsekwentnie tego unikają.

Niektórzy rzecz jasna w ferworze innych spraw i wydatków zapominają, jednak często składki są po prostu zbyt wysokie. Oto pomysły, które warto wziąć pod uwagę przed ogłoszeniem zbiórki pieniędzy na radę rodziców:

  1. Ustalenie niższej składki. Wiadomo, że im wyższa składka, tym więcej pieniędzy. Jednak ponieważ te są dobrowolne, jest większe prawdopodobieństwo że niższą składkę opłacą wszyscy, za to wyższą po prostu odpuszczą.
  2. Umożliwienie płacenia w ratach. Jednorazowy wydatek rzędu np. 200 zł, w dodatku ponoszony już na początku roku szkolnego, jest dla wielu rodzin bardzo odczuwalny w domowym budżecie. Warto rozłożyć go na miesięczne raty, np. po 20 zł.
  3. Dobrowolna wysokość składki. Wbrew pozorom pozostawienie rodzicom wolnej ręki w kwestii wysokości składki, jaką są w stanie opłacić nie oznacza, że nie opłacą jej wcale. Dzięki temu dołożą choćby niewielką „cegiełkę”, zamiast nie płacić wcale.
  4. Zmniejszenie wysokości składki dla rodziców kilkorga uczniów w szkole.
  5. Zaproponowanie innego, pozafinansowego rodzaju wsparcia. Ponieważ opłaty są dobrowolne, warto zachęcić rodziców do tego, by ci, którzy mogą, zaangażowali się w inny sposób. To może być np. zorganizowanie ciekawych warsztatów dla dzieci, uszycie strojów na przedstawienie lub międzyszkolny turniej, upieczenie ciasta na kiermasz czy wypożyczenie i obsługę grilla na szkolnym pikniku.

Jeśli jesteś rodzicem dziecka w wieku szkolnym na pewno chcesz, by jeździło na wycieczki, oglądało przedstawienia, brało udział w warsztatach. Bez pieniędzy wpłacanych przez rodziców trudno zorganizować atrakcje na wysokim poziomie, dlatego każdy rodzaj wsparcia się przyda. Weź to pod uwagę planując wydatki.

Oczywiście jeśli mimo wszystko koszt jest zbyt wysoki, nie musisz tej składki opłacać, jednak z pewnością warto.

Sonda
Czy opłacasz składki na radę rodziców?