Jeszcze nigdy nie dbaliśmy tak o edukację dzieci? Padł rekord, jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe

2024-12-04 13:41

Zajęcia dodatkowe dla dzieci to coś, w co polscy rodzice nigdy wcześniej nie inwestowali aż tyle pieniędzy. Oraz czasu, ponieważ zawiezienie i odwiezienie dzieci na zajęcia zabiera często niejeden kwadrans... Ostatnie wyniki badania CBOS pokazują, jak bardzo nam zależy na inwestowaniu w przyszłość dzieci.

Jeszcze nigdy nie dbaliśmy tak o edukację dzieci?

i

Autor: Getty Images Padł rekord, jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe

Polscy uczniowie najczęściej chodzą na dodatkowe, płatne zajęcia sportowe lub z języka obcego. Dużo rzadziej - na korepetycje lub zajęcia artystyczne. Jedno jest jednak pewne: tak wiele dzieci jeszcze nigdy nie korzystało z oferty dodatkowych zajęć. Do zeszłego roku średnią miesięczną opłatę, jeszcze dało się pokryć z 800 plus. 

Ponad 70 proc rodziców wysyła dzieci na angielski, piłkę nożną lub inne zajęcia

W roku szkolnym 2024/2025 aż 73 proc. ankietowanych rodziców przyznało, że ich dziecko (lub dzieci) uczęszcza na dodatkowe zajęcia. To wzrost o 1 punkt procentowy względem ubiegłego roku szkolnego. Wzrost zainteresowania płatnymi zajęciami dodatkowymi rozpoczął się w roku 2022. Wtedy wysyłanie dzieci na płatne zajęcia dodatkowe deklarowało 55 procent rodziców.

Najczęściej wybierane zajęcia dodatkowe (i dodatkowo płatne) to te z języka obcego lub sportowe. Rodzice dużo rzadziej wysyłają dzieci na korepetycje lub zajęcia artystyczne.

Zajęcia dodatkowe, w których uczestniczą dzieci odbywają się w szkole lub innym miejscu (jak np. klub sportowy, szkoła językowa, dom kultury, itd.)

Ile rodzice wydają na zajęcia dodatkowe dla dzieci?

Podwyżki cen nie przeszkodziły Polakom w tym, by inwestować w rozwój dzieci wcale nie małych pieniędzy.

Statystyczny koszt zajęć dodatkowych, jaki ponoszą rodzice to 896 zł miesięcznie. To kwota o 104 zł wyższa niż w roku ubiegłym. I przewyższająca świadczenie 800 plus.

Wynika z tego, że rodzice chcą inwestować w przyszłość dzieci, bez względu na koszty.

Na decyzję o posłaniu dzieci na płatne zajęcia pozalekcyjne wpływa przede wszystkim poziom wykształcenia rodziców, a im jest on wyższy, tym szanse dzieci na korzystanie z takich zajęć są większe. Dodatkowe zajęcia finansuje swoim dzieciom aż 89% rodziców legitymujących się wyższym wykształceniem i tylko 37% tych z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub niższym.

- czytamy w raporcie Centrum Badania Opinii Społecznej.

M jak Mama Google News
Autor:
Sonda
Na jakie zajęcia dodatkowe zapisujesz dziecko?