Psychiatra nie powinien wydawać orzeczenia stwierdzającego zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjentki, na podstawie którego można przeprowadzić zabieg zakończenia ciąży, bez osobistego jej zbadania.
Już nie w ramach porady online. Nowe wytyczne
Dziennik Gazeta Prawna podkreślił, że kobieta nie otrzyma już zaświadczenia umożliwiającego legalną aborcję po badaniu online ze strony psychiatry. Wytyczne, które przedstawiło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii podkreślają, że lekarz powinien osobiście zbadać pacjentkę.
Choć wytyczne te, nie są wiążące, to jednak według prawników, mogą uchronić pacjentów przed ewentualnymi zarzutami.
Profesor Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii wyjaśnił w rozmowie z "Dziennik Gazeta Prawna", że aborcja jest przestępstwem ściganym z urzędu, jeśli jest niezgodna z prawem.
Na przykład, kobieta po pięciu od teleporady może dojść do wniosku, że lekarz nie zachował należytej staranności podczas badania.
Podkreślił również, że za kilka lat może zmienić się interpretacja prawa. Oznacza to, że może się okazać, że wydanie takiego zaświadczenia rozumiane będzie jako nakłanianie do nielegalnej aborcji.
Odpowiedź na wytyczne Ministerstwa Zdrowia. Osobista konsultacja
Jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, te wytyczne powstały w ramach odpowiedzi na niedawno ogłoszone wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie przerywania ciąży.
Jak można się dowiedzieć, w nich wskazano, że aborcja ze względu na stan zdrowia psychicznego kobiety jest dopuszczalna, a zaświadczenie od jednego lekarza jest wystarczające.
Ministra zdrowia, Izabela Leszczyna mówiła, że jeśli w podmiocie leczniczym będzie żądanie drugiego orzeczenia lekarza bądź zwoływania konsylium, to należy to uznać za utrudnianie dostępu do procedury medycznej, która jest w koszyku świadczeń gwarantowanych.
W wytycznych wykazano również, że nie można odmówić pacjentce wydania orzeczenia o stanie zdrowia. Nie musi to jednak oznaczać, że będzie ono zbieżne z jej oczekiwaniami - jak podkreśla DGP.
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne podkreśla również, że lekarz psychiatra nie wystawia skierowania na aborcję. Ma on jedynie rolę konsultanta, a wydanie zaświadczenia każdorazowo powinno być poprzedzone osobistym zbadaniem pacjentki.
Oznacza to, że jednorazowa teleporada nie będzie wystarczająca. Wszystko dlatego, ze lekarz wystawiający zaświadczenie online nie będzie spełniał wymogów należytej staranności.