Tak zwana ustawa Kamilka weszła w życie 15 lutego 2024 roku. Jest to nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a jedną z określanych przez ustawę zmian, jest obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Dotyczy on między innymi placówek oświatowych.
RPD o niezrozumieniu ustawy Kamilka. Co warto wiedzieć?
Nie da się jednak ukryć, że wprowadziła ona niemały chaos. OKO.press porozmawiało o tym z Moniką Horną-Cieślak, rzeczniczką praw dziecka. Podkreśliła ona, że widać całkowite rozminięcie między wyobrażeniami ludźmi a tym co jest w ustawie.
Jak podkreśliła, przecież nie jest prawdą, że ustawa Kamilka wymaga od wszystkich nauczycielek i nauczycieli zaświadczeń. Jedynie osoby nowo zatrudniane muszą je przedstawić.
Co więcej, zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego jest wymogiem również Karty Nauczyciela.
Jednak wiele osób zastanawia się, czy tylko nauczyciele potrzebują zaświadczeń o niekaralności. Czy może również występujący gościnnie z prelekcją, panie sprzątające czy studenci również muszą je przedstawić.
Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, dyrektor ma obowiązek sprawdzić osoby, z którymi podpisuje umowę lub które prowadzą działalność oświatową na terenie szkoły. Jeśli jest to gość jednorazowy to nie musi być on sprawdzany, o ile nauczyciel jest wówczas ze swoimi uczniami.
Kto potrzebuje zaświadczenia o niekaralności? MS tłumaczy
Jeśli na przykład chodzi o panią woźną, to obowiązek weryfikacji zależeć będzie on zakresu jej obowiązków. Jeśli oprócz sprzątania, pomaga dzieciom lub sprawuje nad nimi opiekę, to musi być sprawdzona. Jeśli natomiast zajmuje się wyłącznie sprzątaniem, to weryfikacja nie jest wymagana.
Nie muszą być również sprawdzani kierowcy autobusów, którzy nie sprawują funkcji opiekuńczych nad dziećmi.
Jeśli chodzi jednak o praktykantów, to sprawdzony powinien być opiekun praktyk, który wykonuje działalność edukacyjną. Również osoby prowadzące szkolenia - zarówno online, jak i offline - powinny mieć uzyskane zaświadczenie o niekaralności oraz być sprawdzone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Ustawa nie reguluje jednak jednoznacznie spawy prywatnych korepetytorów czy jednoosobowych gabinetów lekarskich.
Jeśli chodzi o standardy ochrony dzieci, Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że w przypadku jednoosobowej działalność gospodarczej, w ramach której mamy w danym momencie kontakt tylko z jednym dzieckiem - wprowadzanie takich standardów mijałoby się z celem
- czytamy na stronie gov.pl