Spis treści
- Książeczka oszczędnościowa
- Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy
- Lokata bankowa
- Fundusz inwestycyjny
- Plan systematycznego oszczędzania
Książeczka oszczędnościowa
Co miesiąc wpłacasz na nią określoną kwotę, którą możesz wypłacić po ustalonym czasie. Odsetki dopisywane są co roku. Niestety, oprocentowanie jest niewielkie.
Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy
Możesz założyć w banku konto, na które co miesiąc będziesz przelewać określoną sumę. Rozwiązanie bezpieczne, ale przynosi niewielkie zyski, bo takie rachunki mają niskie oprocentowanie.
Lokata bankowa
To forma umowy z bankiem. Na jej podstawie wpłacasz do banku określoną kwotę na z góry ustalony czas. Po upływie terminu ważności lokaty bank oddaje ci twoje pieniądze z należnymi odsetkami.
Fundusz inwestycyjny
Lokuje kapitał w różne instrumenty finansowe – np. w waluty, akcje albo obligacje – i w ten sposób pomnaża zgromadzone środki. Zwykle do funduszu wpłaca się jednorazowo większą kwotę, choć od niedawna można wpłacać co miesiąc nawet skromne sumy. Są różne rodzaje funduszy – takie, które przynoszą niewielki, ale pewny zysk, i takie, na których można zarobić bardzo dużo albo wcale (bo zarządzający nimi lokują pieniądze w ryzykowne inwestycje, które mogą, ale nie muszą przynieść zysków). Wybór funduszu zależy od wielu różnych czynników, dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy doradcy finansowego.
Plan systematycznego oszczędzania
Polega na inwestowaniu przez minimum kilka lat w jednostki funduszu inwestycyjnego. Od zwykłej inwestycji w fundusz inwestycyjny różni się czasem trwania umowy. Długoterminowa współpraca jest korzystna dla klienta – oddziały banków albo towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi zawierasz umowę, pobierają wtedy mniejszą prowizję.
miesięcznik "M jak mama"