Czego prawo zabrania dzieciom? Chodzi nie tylko o tatuaże i solarium

2025-04-02 14:20

Prawo zabrania dzieciom nie tylko kupowania artykułów, które jednoznacznie są przeznaczone dla osób pełnoletnich. Przepisy zabraniają też nie tylko tatuaży i solarium. Zdecydowanie więcej praw mają dzieci, które ukończyły 13. rok życia. Praw przybywa również dzieciom w wieku 14 i 16 lat.

Czego prawo zabrania dzieciom? Chodzi nie tylko o tatuaże i solarium

i

Autor: Getty Images

Zgodnie z polskim prawem dziecko staje osobą pełnoletnią od dnia 18. urodzin. I, jak wiadomo, dopiero wtedy może kupować napoje energetyczne, alkohol, papierosy i... inne rzeczy, które nie są "artykułami codziennego użytku".

Co może kupić dziecko poniżej 13. roku życia?

Dziecko, które ma mniej niż 13. lat określane jest jako osoba małoletnia. I nie może kupić nie tylko energetyków, alkoholu czy wyrobów tytoniowych. Przepisy mówią też o innych produktach, jak na przykład smartfon, laptop czy rower. Chodzi o to, że zgodnie z prawem - rodzic (lub opiekun prawny) może przyjść do sklepu, zwrócić kupiony przedmiot i żądać zwrotu pieniędzy - a sprzedawca zobowiązany jest przychylić się do żądania rodzica (opiekuna prawnego).

Warto też pamiętać, że kasjer lub sprzedawca może odmówić sprzedaży dziecku np. droższej gazetki (by ustrzec się przed nieprzyjemną rozmową z rodzicem).

A czy osoba małoletnia może robić zakupy w aptece? Zgodnie z prawem, farmaceuta może odmówić dziecku poniżej 13 roku życia sprzedaży leków.

Natomiast, dziecko przed ukończeniem 13. roku życia może:

  • robić zakupy spożywcze (pieczywo, napoje, słodycze, warzywa, owoce, itp.),
  • kupować artykuły papiernicze (zeszyty, długopisy, kredki).

Z prawem jazdy i tatuażem trzeba czekać do 18. Z czym jeszcze?

Polskie prawo zabrania też osobom poniżej 18 roku życia:

  • posiadania tatuażu,
  • wizyt w solarium,
  • przystępowania do egzaminu na prawo jazdy kategorii B.

Warto też wiedzieć, że jeśli chodzi o quady - lekki czterokołowiec prowadzić może osoba powyżej 14. roku życia (posiadająca prawo jazdy kategorii AM), ale czterokołowiec ciężki - wymaga już prawa jazdy kategorii B1 lub B. O prawo jazdy B1 może ubiegać się osoba mająca więcej niż 16 lat, a B - 18 lat.

Przypominamy, że o kartę rowerową może ubiegać się dziecko po ukończeniu 10. roku życia. Bez karty rowerowej, dziecko w wieku 10-18 lat nie może jeździć rowerem bez towarzystwa osoby dorosłej. Podobnie jest w przypadku poruszania się na hulajnodze elektrycznej. 

M jak Mama Google News