Czy dziecko może iść samo na zakupy? Prawo stawia sprawę jasno
Niepełnoletnie osoby w świetle prawa nie mają zdolności do czynności prawnych i możliwości zawierania umów. Mimo tego są w stanie robić zakupy w sklepach, choć pod pewnymi warunkami. Kluczowy w tym wszystkim jest moment ukończenia 13 lat, bowiem wówczas pojawia się furtka do zawierania umów, a takimi są chociażby umowy zawierane podczas zakupów w sklepach.
Niepełnoletni nastolatkowie, którzy nie ukończyli 13. roku życia, mogą robić na co dzień tylko drobne zakupy. Mowa tutaj o zakupach spożywczych czy papierniczych. Nie mogą jednak kupować droższych rzeczy, takich jak chociażby telefony czy zakupy. Jasno określa to prawo, które wskazuje, że tego typu umowy, w przypadku ich zawarcia, mogą zostać podważone przez opiekunów prawnych, a w konsekwencji - mogą być unieważnione.
"Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych" - możemy przeczytać w art. 14. KC, jak przypomina serwis gazeta.pl.
Czy dzieci powyżej 13. roku życia mogą iść na zakupy? Musicie o tym pamiętać
Osoby powyżej 13. roku życia mogą dokonywać droższych zakupów tylko w sytuacji, gdy będą posiadać zgodę opiekuna prawnego. W przeciwnym razie, zakup może być unieważniony. Ta zasada nie obowiązuje podczas zakupów spożywczych, które są zaliczane do "tańszych zakupów". Jak sami zatem widzicie, istnieją pewne regulacje dotyczące robienia zakupów przez dzieci. Wiedzieliście o nich wcześniej? Dajcie znać w komentarzach!