Spis treści
- Dłużnik alimentacyjny: zmiany w prawie od 1 lipca 2015
- Dłużnik alimentacyjny: jak walczyć o pieniądze dla dziecka?
Według danych opracowanych przez BIG InfoMonitor przeciętny polski dłużnik alimentacyjny jest mężczyzną (98 procent osób, które nie płacą alimentów, to właśnie panowie) w wieku 43 lat, a jego dług wynosi ponad 32 tysiące złotych. Jak podaje "Kurier Lubelski", rekordzista ma do oddania prawie 300 tys. zł. Najczęściej tzw. alimenciarze mieszkają w województwach: mazowieckim, śląskim i łódzkim. Wprowadzone od 1 lipca 2015 roku zmiany mają znacznie poprawić te statystyki i zmusić ojców do włączenia się w utrzymywanie dziecka.
>>Przeczytaj również, w jaki sposób możesz uzyskać alimenty od cudzoziemca>>
Dłużnik alimentacyjny: zmiany w prawie od 1 lipca 2015
Właśnie tego dnia wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego, na mocy której dane osób uchylających się od obowiązku alimentacyjnego zostaną wpisane do wszystkich czterech polskich BIG-ów: Krajowego Rejestru Dłużników BIG, Rejestru Dłużników ERIF BIG, Krajowego Biura Informacji Gospodarczej (KBIG) i BIG InfoMonitora. I choć już od 2008 roku każdy dłużnik alimentacyjny znajduje się w rejestrach BIG, teraz jego sytuacja ulegnie pewnej zmianie. Do tej pory wystarczyło bowiem zgłoszenie takiej osoby do jednego z Biur Informacji Gospodarczej. Teraz fakt uchylania się od obowiązku alimentacyjnego przez daną osobę będzie zgłaszany do każdego z nich. Dane przekazywane będą bez konieczności podpisywania umów, a te, które są obecnie zawarte, wygasną do 30 lipca 2015 roku.
W konsekwencji dłużnik alimentacyjny może mieć problemy z zaciągnięciem kredytu w banku, nawiązaniem umowy z siecią telekomunikacyjną czy nawet podczas kupowania przez internet. Każda z takich osób znacznie straci na swojej finansowej wiarygodności. Celem wprowadzonych zmian ma być zmniejszenie liczby rodziców, uchylających się od wypełniania obowiązku alimentacyjnego. Według danych zebranych przez Centrum Praw Kobiet ściągalność alimentów w Polsce wynosi zaledwie 17 procent.
Do BIG InfoMonitor będzie można również dodać dłużnika alimentacyjnego jako osoba prywatna. Osoby, których nie obejmują świadczenia w ramach Funduszu Alimentacyjnego, mogą skorzystać z akcji "Odzyskuj Alimenty". W takim przypadku wpisanie osoby uchylającej się od płacenia alimentów na dziecko wynosi 1 zł.
>>Dowiedz się również, w jakich przypadkach sąd może nakazać płacić alimenty na wnuki>>
Dłużnik alimentacyjny: jak walczyć o pieniądze dla dziecka?
Każda matka dziecka, którego ojciec uchyla się od płacenia alimentów, może wystąpić do sądu z pozwem o alimenty oraz z wnioskiem o zabezpieczenie alimentów w czasie procesu. Dzięki temu ojciec dziecka będzie zobowiązany płacić jego matce ustaloną przez sąd kwotę już w trakcie postępowania.
Do pozwu o alimenty powinno być również dołączone zaświadczenie o dochodach, skrócony odpis aktu małżestwa lub wyroku o ustalenie ojcostwa, akt urodzenia dziecka w przypadku sądowego ustalenia ojcostwa lub jego skrócony odpis w pozostałych przypadkach. Konieczne jest również wskazanie świadków, którzy potwierdzą, jakie środki są potrzebne na utrzymanie dziecka i zaświadczą o sytuacji materialnej osoby pozwanej.
Niemało wątpliwości budzi sposób obliczenia kwoty, jaką chcemy, by ojciec dziecka wypłacał na jego utrzymanie. Obliczeń dokonujemy, sumując roczne koszty utrzymania dziecka. Czyli wszystkie wydatki na ubrania, wyjazdy o każdej porze roku itp. Następnie musimy podzielić tę liczbę przez 12 i dodać jeszcze przeciętne koszty utrzymania dziecka w ciągu jednego miesiąca. Matka może otrzymać od dziecka ojca więcej niż połowę tej kwoty, ponieważ w jej wkład w jego utrzymanie wlicza się również koszta niematerialne: gotowanie, sprzątanie, wspólne odrabianie lekcji. Najlepiej, by wydatki na dziecko udowodniła za pomocą rachunków, faktur, a jeśli w konkretnych przypadkach nie może tego zrobić - powołała świadków na tę okoliczność.
>>O kwestii alimentów porozmawiaj również z innymi mamami na forum Mjakmama24.pl!>>