Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej złożyło projekt nowelizacji ustawy Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Propozycja zmian ma na celu wsparcie rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie albo chorych - jak informuje Polska Agencja Prasowa.
Na tę chwilę rodzice wcześniaków i dzieci hospitalizowanych mają takie same warunki korzystania z urlopu macierzyńskiego, jak rodzice dzieci zdrowych, urodzonych w terminie.
Na jakich zasadach ma działać dodatkowy urlop? "Tydzień za tydzień"
W praktyce oznacza to konieczność rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po porodzie i możliwość jego przerwania po ośmiu tygodniach. Według jednak zaproponowanych przez MRPiPS rozwiązań, rodzicom dzieci urodzonych na czas, ale hospitalizowanych oraz wcześniaków należeć by się miał dodatkowy urlop.
Działać ma to na zasadzie "tydzień za tydzień". Oznacza to, że jeżeli maluch spędził po urodzeniu siedem dni w szpital, to urlop macierzyński zostanie wydłużony o tydzień.
Według projektu, dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, dodatkowy urlop wynosić może maksymalnie 15 tygodni.
Jeśli natomiast chodzi o rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub tych urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji, ten czas wynosić ma maksymalnie osiem tygodni.
Zmianie ulec ma również wysokość zasiłku macierzyńskiego. W czasie dodatkowego urlopu miałby on wynosić 100 proc. podstawy zasiłku.
Projekt ten jest odpowiedzią na petycję, która do ministerstwa wpłynęła w listopadzie 2023 roku. Jej autorem jest Fundacja Koalicja dla wcześniaka, gdzie podpisy złożyło około 16 tysięcy osób.
Ministra MRPiPS o nowelizacji. To forma rekompensaty
Dziś na antenie Polsat News ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że projekt ma zostać przyjęty w dniu dzisiejszym. To będzie jednak dopiero początek procesu legislacyjnego.
Ministra powiedziała, że bardzo by chciała, by ustawa została przyjęta przez parlament jeszcze w tym roku. Podkreśliła, że ma nadzieję, że szybko ten projekt będzie mógł być procedowany, w szczególności, że po przyjęciu ustawy, konieczne będą jeszcze trzy miesiące, by ZUS wdrożył ten projekt.
Ministra zaznaczyła, że kiedy trwa walka o życie i zdrowie urodzonego dziecka, w tym wcześniaka, mama pozbawiona jest kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tygodni urlopu macierzyńskiego.
Ten projekt ma być swojego rodzaju rekompensatą za czas spędzony przy inkubatorze.