Dwa dni wolnego przepadną, jeśli nie wykorzystasz ich do końca roku. Pamiętaj o wniosku

2024-11-07 14:05

Dwa dni na dziecko to urlop, który rodzicom często umyka. Warto pamiętać o tym przywileju, ponieważ zwolnienie od pracy nie przechodzi na kolejny rok. Mamo, tato, sprawdźcie czy wzięliście już wolne na dziecko. Jeśli nie, nie zapomnijcie o złożeniu wniosku.

Rodzice powinni pamiętać o tym przywileju

i

Autor: Getty Images Wykorzystaj urlop na dziecko, inaczej przepadnie.

Urlop na dziecko kojarzy się z tymi na początku rodzicielstwa - z urlopem macierzyńskim, rodzicielskim czy ojcowskim, wolne w pracy bierzemy też, gdy maluch jest chory i potrzebuje opieki. Rodzic może wziąć zwolnienie również wtedy, gdy młodemu człowiekowi nic nie dolega.

Ten przywilej to tzw. dwa dni opieki nad dzieckiem. Warto o nich pamiętać, ponieważ jeśli nie wykorzystasz ich w danym roku kalendarzowym po prostu przepadną. A szkoda.

Dwa dni opieki nad dzieckiem - komu przysługuje i w jakim wymiarze?

Zwolnienie od pracy przysługuje pracującym rodzicom, wychowującym co najmniej jedno dziecko do lat 14. Co istotne, wymiar nie zmienia się, bez względu na liczbę dzieci - nawet jeśli mamy np. trójkę kilkulatków, wciąż otrzymamy dwa dni wolnego. Wymiar zwolnienia nie mnoży się, dwa dni przysługują łącznie obojgu rodzicom (musimy zdecydować, czy z przywileju będzie korzystała mama, czy zrobi to tata malucha).

Wymiar zwolnienia to dwa dni lub 16 godzin, a o tym, w jaki sposób z niego skorzystamy informujemy w pierwszym składanym wniosku (jeśli np. weźmiemy np. trzy godziny urlopu, kolejne wolne również będzie „godzinowe”).

O czym jeszcze pamiętać? Dwa dni na dziecko to zachowane prawo do wynagrodzenia, zwolnienie przysługuje również pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze (wtedy wymiar urlopu ustalany jest proporcjonalnie do wymiaru pracy).

Rodzice po pierwsze powinni być świadomi, że w ogóle mają taki przywilej, a po drugie - powinni z niego skorzystać do końca roku. Szkoda, aby dni wolne przepadły, a nie przechodzą na kolejny rok.

Wykorzystaj je, nawet jeśli nie planujesz nic wielkiego. Możesz np. skończyć pracę wcześniej, odebrać dzecko z przedszkola lub szkoły i wrócić do domu okrężną drogą. Możecie też razem pójść na wagary i zrobić sobie domowy „dzień leniuszka”.

Rodzice będą mieli więcej wolnego?

Nie jest trudno wpaść w pułapkę dwóch dni wolnego na dziecko - słysząc to hasło, może nam się wydawać, że zwolnienie przysługuje na każdego młodego człowieka, który nie skończył 14 lat. Być może za jakiś czas tak będzie, zmian w Kodeksie pracy chce Naczelna Izba Adwokacka.

Zdaniem Adwokatury art. 188 dyskryminuje w swoim brzmieniu dzieci z rodzin wielodzietnych, a liczba dzieci powinna wpływać na wymiar urlopu. O sprawie wie również Rzeczniczka Praw Dziecka, która wskazała, że trwają prace legislacyjne. Przeczytaj: Będą zmiany w Kodeksie pracy? Świetna wiadomość dla konkretnej grupy rodziców.

Zobacz także: Które świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka?