Spis treści
- In vitro dla samotnej matki: samotna kobieta może skorzystać czy nie?
- In vitro dla samotnej matki: samotne kobiety też z niego korzystają
- In vitro dla samotnej matki: dla kogo refundacja?
- In vitro: sytuacja w Polsce
W Polsce nie istnieją jeszcze żadne przepisy, regulujące zasady poddawania się sztucznemu zapłodnieniu. W 2014 roku został przedstawiony przez ministra zdrowia projekt ustawy o leczeniu bezpłodności. Przekazano go do konsultacji społecznych. Projekt dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji, gdzie każdy może się zapoznać z jego treścią i proponowanymi zmianami.
Przeczytaj projekt ustawy o in vitro i sprawdź, jakie kwestie reguluje
In vitro dla samotnej matki: samotna kobieta może skorzystać czy nie?
Samotna kobieta może skorzystać ze sztucznego zapłodnienia, ale tylko jeśli sama za to zapłaci. A nawet jeśli będzie chciała to zrobić, nie wszystkie ośrodki zgadzają się na wykonanie zabiegu w takiej sytuacji.
W przygotowywanym projekcie ustawy o in vitro ten stan rzeczy może ulec zmianie - in vitro dla samotnej matki będzie możliwe. O dofinansowanie będą mogły, jak do tej pory, ubiegać się również małżeństwa i osoby pozostające w związkach nieformalnych. Warunkiem jest, tak jak w przypadku obowiązującego obecnie programu, potwierdzone 12-miesięczne leczenie niepłodności. W Wielkiej Brytanii istnieje również możliwość pobrania komórki jajowej bądź nasienia od śmiertelnie chorej osoby i zapłodnienie pozostałego przy życiu partnera/partnerki już po jej odejściu. Ta metoda sztucznego zapłodnienia możliwa jest wyłącznie w sytuacji, gdy leczenie in vitro może zaszkodzić w leczeniu choroby, na którą cierpi dawca. Również polscy posłowie złożyli taką propozycję. Nie wiadomo jednak, czy zostanie ona ostatecznie zaakceptowana.
In vitro kontrowersyjną metodą leczenia niepłodności?
In vitro dla samotnej matki: samotne kobiety też z niego korzystają
- Polskie ośrodki leczenia in vitro są naprawdę na światowym poziomie i ze strony medycznej naprawdę nie mamy się czego obawiać. Decyzja o sztucznym zapłodnieniu zależy od zupełnie innych czynników. Ja podejmowałam ją przez wiele lat, zastanawiałam się, co będzie najlepsze dla mojego dziecka. Jak sprawić, by, mimo braku ojca, miało dużą rodzinę i czuło, że wzrasta wśród bliskich osób. Że ma nie tylko mamę - mówiła w studiu "Dzień dobry TVN" pani Agnieszka, psycholog, mama 4-letniej dziewczynki.
Pani Agnieszka, jak zaznacza, zdecydowała się na in vitro dla samotnej matki po latach randek, nieudanym małżeństwie. Jak zapewnia, nigdy nie wychodziła z założenia, że jej dziecko nie będzie miało ojca. Doszła jednak do etapu, w którym nie mogła już dłużej czekać, była coraz starsza, a chciała doczekać się potomstwa. Obecnie pani Agnieszka spodziewa się drugiego dziecka, które przyjdzie na świat w wyniku sztucznego zapłodnienia. Jej największym marzeniem jest stworzenie pełnej rodziny - z partnerem.Jak zostanie rozwiązane kwestia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w Polsce? Czy rzeczywiście będą mogły z niej korzystać samotne kobiety? Odpowiedzi na te pytania padną najprawdopodobniej wiosną 2015 roku. Według planów to właśnie wtedy projekt ustawy trafi do sejmu.Porozmawiaj z innymi mamami o zabiegu in vitro na forum mjakmama24.pl
In vitro dla samotnej matki: dla kogo refundacja?
Od 1 lipca 2013 roku działa w Polsce "Program: Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016". Pary, których nie było stać na sztuczne zapłodnienie, zyskały możliwość dofinansowania. Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać pomoc państwa?
Przede wszystkim, by zostać poddaną sztucznemu zapłodnieniu, kobieta nie może mieć więcej niż 40 lat. Nie ma ograniczeń wiekowych w stosunku do mężczyzn. Co więcej, para nie może mieć za sobą nieudanych prób zapłodnienia metodą in vitro. Aby móc skorzystać z dofinansowania, potencjalni przyszli rodzice muszą również udokumentować, że przez rok bezskutecznie leczyli niepłodność. Warto dodać, że mężczyzna i kobieta nie muszą być małżeństwem. Państwo zrefunduje do trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego. Przewiduje się, że program pomoże około 15 tysiącom par. W programie nie mogą wziąć udziału kobiety, które doświadczyły wielokrotnego poronienia. Stymulacja hormonalna nie jest dofinansowywana.
In vitro: sytuacja w Polsce
Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) niepłodność to w naszym kraju problem 1,5 miliona par. W Polsce nie ma żadnej obowiązującej regulacji prawnej dotyczącej sztucznego zapłodnienia. Pary muszą finansować tego typu leczenie niepłodności samodzielnie. Pierwsze dziecko z probówki urodziło się w naszym kraju w 1987 roku, działa u nas kilkadziesiąt klinik, wykonujących zabiegi in vitro. PTG podaje również, że rocznie wskazania do sztucznego zapłodnienia ma 30 tysięcy polskich par, a na świat przychodzi dzięki in vitro 5 tysięcy dzieci. Średnia skuteczność leczenia w Polsce wynosi 35 procent. Można więc wywnioskować, że na własny koszt leczy się połowa par, której in vitro mogłoby pomóc doczekać się dziecka. Polska jest jednym z dwóch krajów Unii Europejskiej - obok Litwy - w których in vitro nie jest refundowane. W 2013 roku wprowadzono jednak program pomocy finansowej dla osób kwalifikujących się do skorzystania z zapłodnienia pozaustrojowego.
Dzień Dobry TVN/x-news