Jak uzyskać rozwód kościelny? Ksiądz tłumaczy, że nie o to należy pytać

2025-02-10 14:38

Rozwód kościelny to temat, który interesuje małżonków, którzy chcą zakończyć swój związek. Sakramentalne „tak” wcale nie łączy na całe życie, czasem naprawdę lepiej jest się rozstać. Znany ksiądz wyjaśnia, że zamiast zastanawiać się, jak wziąć rozwód kościelny, należy skupić się na czym innym.

Rozwód kościelny to coś, czego małżonkowie nie mogą otrzymać

i

Autor: Getty Images Jak dostać rozwód kościelny? Należy pytać nie o to, a o unieważnienie małżeństwa

Ksiądz Sebastian Picur na co dzień pełni posługę w parafii Łańcut Fara, ale dobrze znają go nie tylko mieszkańcy tej parafii. Ksiądz Sebastian jest aktywnym w mediach społecznościowych duchownym, na TikToku ma prawie 900 tys. obserwujących. Na swoim profilu m.in. wyjaśnił, kiedy rozbierać choinkę, wyraził swoje zdanie nt. przeniesienia religii do salek katechetycznych. A w jednym z ostatnich wpisów wziął na tapet rozwód kościelny. Prawie, bo tak naprawdę chodzi o coś innego.

M jak Mama Google News
Autor:

Rozwód kościelny a unieważnienie małżeństwa

Ksiądz Sebastian Picur postanowił odpowiedzieć na pytanie internautki, brzmiące: „Co zrobić, żeby wziąć rozwód kościelny?”. Duchowny rozpoczął od wyjaśnienia, że nie ma czegoś takiego jak „rozwód kościelny”, samo pytanie jest błędnie sformułowane.

Nie ma czegoś takiego jak rozwód kościelny. Pytanie odnosi się do stwierdzenia nieważności małżeństwa, które należy rozpocząć od wizyty w kancelarii parafialnej i rozmowy z ks. proboszczem

- wskazuje ks. Sebastian Picur.

Tam zapewne zostaniemy poinformowani, jakie kolejne kroki możemy podjąć. Możemy też od razu zwrócić się do pomoc do prawnika kanonisty (specjalisty od prawa kanonicznego), który będzie naszym reprezentantem w procesie kościelnym.

Informacji o unieważnieniu ślubu kościelnego możemy też szukać u źródła, czyli w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Kiedy małżeństwo jest nieważne?

W Kodeksie Prawa Kanonicznego znajdziemy powody, przez które małżeństwo można uznać za nieważne. To m.in. niezdolność do odbycia stosunku seksualnego czy zawarcie małżeństwa przez osoby spokrewnione - elementy te wymienione są pośród poszczególnych przeszkód zrywających. Wśród nich znajdują się również te związane ze zgodą małżeńską (do zwarcia małżeństwa niezdolni są m.in. „ci, którzy są pozbawieni wystarczającego używania rozumu”) czy z formą zawierania małżeństwa.

Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystujących: ordynariusza miejsca albo proboszcza, albo kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich, a także wobec dwóch świadków

- czytamy w §1, kan. 1108.

Zatem przyczyna unieważnienia małżeństwa to m.in.:

  • wiek (mężczyzna przed ukończeniem 16 roku życia, kobieta przed ukończeniem 14 roku życia),
  • impotencja,
  • święcenia lub ślub publiczny czystości w instytucie zakonnym,
  • uprowadzenie,
  • pokrewieństwo.

Małżeństwo zawarte i dopełnione (ratum et consummatum) nie może być rozwiązane żadną ludzką władzą i z żadnej przyczyny, oprócz śmierci

- napisano w Kan. 1141.

Stąd nie ma mowy o rozwodzie kościelnym - rozwód z definicji jest rozwiązaniem związku małżeńskiego. W tym przypadku możemy starać się wyłącznie o unieważnienie małżeństwa.