Fundacja to organizacja, która z założenia nie działa dla osiągnięcia zysku, lecz prowadzi działalność na rzecz wybranego interesu publicznego. Wiele fundacji, m.in. Fundacja „Zdążyć z pomocą”, Fundacja Dorośli Dzieciom czy Fundacja dla Dzieci Niepełnosprawnych „Nadzieja”, powstało po to, by otaczać chore i niepełnosprawne dzieci opieką, a także by wspierać placówki afiliacyjne: lecznicze, opiekuńcze, wychowawcze i hospicyjne. Podstawowym celem fundacji jest niesienie pomocy - poprzez finansowe wsparcie pomagają one ratować dzieci, których życie jest zagrożone i przywracać im zdrowie, a także wspierają edukację, niosą pomoc rodzinom, które mają trudną sytuację materialną czy warunki bytowe. Wielu rodziców chorych dzieci nie stać na specjalistyczne leczenie, kosztowną rehabilitację czy drogie operacje. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie dziecka do programu fundacji.
Zgłoszenie dziecka do fundacji – krok po kroku
Sposobem na zdobycie pieniędzy na leczenie, terapię i wspieranie rozwoju dziecka jest zgłoszenie go do fundacji. Tam zostanie dla niego założone specjalne subkonto, na które wpływać będą pieniądze – można zaangażować bliskich, znajomych, rodzinę, współpracowników czy sąsiadów, by wspomogli nas finansowo, wpłacajac datki na konto fundacji lub też zadysponowali, by 1 proc. podatku podczas rozliczenia rocznego został przekazany na rzecz naszego dziecka.
Aby zgłosić dziecko do fundacji i założyć mu subkonto, najlepiej jest napisać do wybranej fundacji list, w którym zwracamy się o pomoc. W treści listu trzeba zawrzeć:
- prośbę o udostępnienie konta w celu gromadzenia funduszy na leczenie i rehabilitację dziecka (prośba powinna zawierać oryginalny podpis rodzica bądź prawnego opiekuna dziecka, a także dokładny adres zwrotny),
- przedstawić problem/chorobę na jaką dziecko cierpi (jeżeli posiada orzeczenie o niepełnosprawności, należy przesłać kopię tego dokumentu),
- opisać objawy tej choroby, koszty leczenia i rehabilitacji, a także uzasadnić, dlaczego przekraczają one nasze możliwości finansowe,
- do listu należy także dołączyć oryginalne zaświadczenie lekarskie stwierdzające chorobę dziecka - może być ono wystawione zarówno przez lekarza specjalistę, jak i lekarza pierwszego kontaktu.
Musimy także podać nasze dane - imię, nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail, a także dane dziecka - imię, nazwisko i jego wiek. Do listu należy też dołączyć zdjęcie dziecka i odręcznie napisane oświadczenie o zarobkach, w którym podamy, jaką kwotą netto miesięcznie dysponuje rodzina.
Jeśli zdecydujemy się zgłosić dziecko do fundacji, najlepiej poszukajmy w internecie strony wybranej przez nas fundacji - tam znajdziemy dokładne informacje o samej organizacji, komu pomaga, w jaki sposób pozyskuje fundusze i jak przebiega refundacja np. leczenia i rehabilitacji dziecka.