Kobieta w ciąży, która pracuje za kółkiem, np. jako przedstawiciel handlowy i dużo jeździ samochodem, nie powinna być aktywna zawodowo aż do końca ciąży. Zaleca się, aby kobiety ciężarne prowadziły auto do siódmego miesiąca ciąży – potem brzuch będzie już zbyt duży i trudno ci będzie nie tylko zmieścić się za kierownicą, ale i odpowiednio ustawić fotel czy lusterka. Poza tym silne i niespodziewane ruchy dziecka mogą odwracać twoją uwagę od tego, co dzieje się na jezdni. Wreszcie, kiedy przez dłuższy czas siedzisz w fotelu, powiększona macica przyciska żyłę główną dolną do kręgosłupa i mięśni lędźwiowych, przez co mogą się zdarzać spadki ciśnienia i zasłabnięcia. Wprawdzie wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla kobiet w ciąży nie wymienia pracy za kierownicą, jednak jazdę autem można uznać za pracę w pozycji wymuszonej, a to już podlega ograniczeniom. Gdy minie II trymestr, pracodawca powinien – w porozumieniu z tobą – skierować cię do wykonywania innej pracy lub zwolnić cię ze świadczenia pracy. Warto też podkreślić, że pracownica w ciąży nie musi wyjeżdżać w delegacje, chyba że sama się na to zgadza.
Kobieta w ciąży w pracy: rady dla kobiet w ciąży prowadzących samochód
Na co powinnaś teraz zwracać szczególną uwagę, prowadząc samochód?
- Ustaw fotel tak, by kierownica nie uciskała ci brzucha. Powinnaś siedzieć wygodnie, ale musisz widzieć, co dzieje się przed tobą. Plecy powinny przywierać do oparcia fotela, ramiona muszą być niemal wyprostowane, a ręce ułożone na kierownicy tak, by lewa dłoń znajdowała się między godziną 9 a 10, a prawa – między 2 a 3.
- Nie odłączaj poduszki powietrznej, bo nie jest ona zagrożeniem, zwłaszcza gdy brzuszek nie jest jeszcze duży. Wręcz przeciwnie – w razie potrzeby ochroni ciebie i dziecko.
- Zapinaj pasy. Wprawdzie zgodnie z prawem o ruchu drogowym kobiety w widocznej ciąży są zwolnione z tego obowiązku, ale pasy w razie wypadku chronią życie mamy i dziecka. Pod warunkiem że są prawidłowo zapięte. Jak to zrobić? Najpierw zdejmij płaszcz, by pas znajdował się jak najbliżej ciała, potem go wyreguluj, by nie był ani za ciasny, ani zbyt luźny. Przeciągnij część biodrową pasa, tak by leżała płasko pod brzuchem, upewnij się, że część piersiowa znajduje się między piersiami. Na koniec dociągnij pas. Zwróć uwagę, by przytrzymywał ciało na wysokości miejsc najmniej narażonych na urazy – miednicy i górnej części tułowia.
- Warto używać specjalnego adaptera, który utrzymuje biodrowy pas bezpieczeństwa we właściwej pozycji, czyli pod brzuchem.
- Wybieraj drogi w lepszym stanie technicznym, staraj się omijać dziury i nierówności.
- Unikaj dłuższej jazdy. Jeśli musisz wybrać się w podróż, która trwa dłużej niż 2–3 godziny, rób przerwy na rozprostowanie nóg – przynajmniej jedną na godzinę.