Mój SZEF nie jest zadowolony z mojej CIĄŻY! Co robić?

2014-02-11 13:53

Ty jesteś szczęśliwa, twój partner również, wszyscy składają wam gratulacje. Wszyscy... oprócz wyraźnie niezadowolonego szefa. A może dopiero podejrzewasz, że jego reakcja będzie nieprzychylna? Co robić w takiej sytuacji? Jak reagować na nieprzyjemne komentarze i na co nie może pozwolić sobie szef?

Moj szef nie jest zadowolony z mojej ciazy

i

Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Mój SZEF nie jest zadowolony z mojej CIĄŻY! Co robić?

Spis treści

  1. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie?
  2. Jak przygotować się do rozmowy z szefem o ciąży?
  3. Po rozmowie z szefem o ciąży
  4. Prawa kobiet w ciąży
  5. A może... zwolnienie?

Jeśli dopiero zamierzasz przekazać szefowi informację o swoim odmiennym stanie, ale wzbudza to twój niepokój, możesz oczywiście „przełożyć” całą sprawę. Czasem też takie rozwiązanie doradzają inni – w kontekście przeczekania, aż ciąża będzie „bezpieczniejsza”, czyli do dwunastego tygodnia.

Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

Biorąc pod uwagę pierwszą opcję – nie ma w tym większego sensu. Czasem rzeczywiście niektóre panie, zwłaszcza te, które mają za sobą poronienie, rzeczywiście wolą odczekać, aż ciąża będzie „pewniejsza” – wszystko po to, w razie najgorszego rozwoju wypadku nie uświadamiać szefa na przyszłość, że w ogóle planujemy ciążę. Ale przecież w przypadku ewentualnego poronienia i tak prawdopodobnie koniecznych będzie kilka dni wolnych od pracy. Szef zatem i tak dowiedziałby się, co jest przyczyną twojej nieobecności.

Gdy pragniesz odsunąć kwestie informowania szefa o ciąży, ponieważ wzbudza to twój niepokój – oczywiście, możesz to zrobić. Jednak jeżeli stres z tym związany jest dla ciebie dużym obciążeniem (masz problemy ze snem, uporczywe myśli, rozstrój żołądka czy bóle głowy) – zastanów się, czy ma sens narażać samą siebie oraz dziecko tylko z powodu przekładania takiej informacji. Dodatkowo, jeśli pracujesz w sposób niewskazany dla kobiet w ciąży (np. przenosisz towar w sklepie), powinnaś jak najszybciej to zmienić – właśnie poprzez poinformowanie szefa o swoim stanie.

Jak przygotować się do rozmowy z szefem o ciąży?

Jeśli wiesz, że informacja o twojej ciąży nie będzie dla twojego szefa powodem do zadowolenia (bo np. wcześniej pytał, czy zamierzasz powiększać rodzinę – choć nie powinien tego robić), masz prawo czuć bardzo duże obawy przed rozmową z przełożonym. Co zatem warto zrobić, by zminimalizować stres?

  • Zaplanuj sobie odpowiedzi na pytania

Jeśli wyobrazisz sobie scenariusz rozmowy, będziesz czuła się znacznie pewniej podczas jej trwania. Zastanów się, co odpowiesz na konkretne pytania i przygotuj odpowiedzi zgodne z prawdą (np. „Pewnie teraz pójdzie pani na zwolnienie?” – „Planuję pracować, ale jeśli ciąża stanie się zagrożona, nie będzie to możliwe”).

  • Zastanów się nad oczekiwaniami

Pamiętaj, że szef może cię spytać o to, czego teraz oczekujesz. Jeśli pracujesz w warunkach nieodpowiednich dla kobiety ciężarnej, nie bój się powiedzieć wprost, że oczekujesz ich zmiany. Masz do tego prawo.

  • Przedstaw swój plan

Pamiętaj, że twój szef może spytać cię o twoje bardziej odległe plany – na przykład o to, jakiej długości urlop macierzyński wybierzesz. Jeśli wiesz już dzisiaj, że będzie to urlop roczny – powiedz prawdę. Dzięki temu unikniesz stresów później i przedstawisz się jako osoba stanowcza i zdecydowana.

Po rozmowie z szefem o ciąży

Oczywiście, twój szef ma prawo być niezadowolony z faktu, że jesteś w ciąży – nie powinien jednak robić ci żadnych uwag z tego powodu. Wasza relacja jest służbowa, a ty masz prawo do swoich osobistych decyzji i to o tym musisz pamiętać, jeśli jesteś narażona na nieprzyjemne sytuacje. Jeżeli twój przełożony komentuje twój stan, traktuje cię w sposób gorszy, niż innych pracowników – nie zgadzaj się na to. Najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa w cztery oczy i spytanie o powód takiego, a nie innego traktowania.

Prawa kobiet w ciąży

Przed rozmową z szefem warto zapoznać się z wszystkimi prawami, jakie ci przysługują w pracy z racji ciąży. Nie bój się ich egzekwować, a jeśli czujesz taką potrzebę - udaj się do doradcy prawnego, gdzie uzyskasz pewne informacje.

A może... zwolnienie?

W niektórych sytuacjach, gdy rozmowa z szefem nie skutkuje albo jest wyjątkowo trudna, a jego zachowanie nie zmienia się – możesz zacząć myśleć o zwolnieniu chorobowym. Nie od dzisiaj wiadomo, że duży stres w ciąży może skutkować komplikacjami w jej przebiegu – udaj się zatem do swojego ginekologa, przedstaw sytuację i dowiedz się, czy rzeczywiście przysługuje ci zwolnienie chorobowe.