Szefie, jestem w ciąży... Jak i kiedy poinformować pracodawcę o ciąży?

2022-02-14 14:06

Cieszysz się, że jesteś w ciąży, kodeks pracy ci sprzyja, a mimo to boisz się powiedzieć pracodawcy, że spodziewasz się dziecka? Przygotuj się odpowiednio do tej rozmowy, wybierz odpowiedni moment i bądź świadoma swoich praw. Podpowiadamy, jak przygotować się do rozmowy z szefem.

Szefie, jestem w ciąży...

i

Autor: Getty images Jak i kiedy poinformować pracodawcę o ciąży?

Nie wiesz w jaki sposób poinformować szefa o ciąży? Niby kodeks pracy sprzyja pracującym kobietom w ciąży, ale nie jedna z nas boi się tego, co się stanie, gdy pracodawca dowie się o tym, że oczekujemy dziecka. Jak powiedzieć szefowi: "Jestem w ciąży"?

Spis treści

  1. Wybierz dobry moment na rozmowę z szefem o ciąży
  2. Szef musi wiedzieć pierwszy
  3. Gdzie i kiedy rozmowa z pracodawcą o ciąży
  4. Bądź profesjonalna i przedstaw gotowe rozwiązania
  5. Przedstaw swoje plany po porodzie
  6. Nie bój się powiedzieć w pracy o ciąży!
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Wybierz dobry moment na rozmowę z szefem o ciąży

Rozmowa z pracodawcą o ciąży powinna być dobrze przemyślana. Nie rób tego spontanicznie, zaplanuj, kiedy chcesz o tym powiedzieć. Jeśli wykonujesz pracę niezagrażającą zdrowiu twojego dziecka, możesz odłożyć to na drugi trymestr ciąży, w którym ciąża zaczyna być już widoczna.

Warto poczekać z powiedzeniem o ciąży do miesiąca, w którym zarodek będzie już bezpieczniejszy (minie okres największego ryzyka poronienia). Jeśli jednak pracujesz w szkodliwych warunkach, nie zwlekaj. Im szybciej, tym lepiej.

Czytaj również: Dowiedz się jak powinna zadbać o siebie kobieta w ciąży pracująca w pozycji stojącej

Praca aż do porodu - historie mam, które pracowały przez całą ciążę

Szef musi wiedzieć pierwszy

Nie wpadaj w pułapkę informowania o swojej ciąży innym osobom w biurze jako pierwszym. To bardzo nieprofesjonalne, jeśli pracodawca dowie się o tym pocztą pantoflową. Twój szef powinien wiedzieć o ciąży jako pierwszy.

Gdzie i kiedy rozmowa z pracodawcą o ciąży

Rozmowę z pracodawcą o twojej ciąży warto zainicjować w cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał. Optymalnie – w gabinecie szefa. Mówienie o swoim odmiennym stanie na korytarzu firmy z udziałem przypadkowych świadków to niezręczna sytuacja i dla ciebie, i dla niego.

Istotne dla takiej rozmowy jest wyczucie odpowiedniego momentu, gdy twój pracodawca nie jest zabiegany lub zdenerwowany. Warto wcześniej się umówić.

Bądź profesjonalna i przedstaw gotowe rozwiązania

Zanim porozmawiasz z szefem o ciąży, zastanów się, czy twój stan nie koliduje z zadaniami, które masz w pracy. Powiadamiając szefa o swojej ciąży, zrobisz dobre wrażenie, jeśli od razu zaproponujesz rozwiązanie problemów, które mogą się pojawić.

Może termin porodu zbiega się z terminem oddania jakiegoś projektu? Przemyśl w takim razie, czy nie dałoby się zorganizować pracy w ten sposób, by jedno nie wykluczało drugiego. Możesz poprosić szefa o modyfikację harmonogramu prac albo zaproponować, że wdrożysz w temat kogoś innego, by mógł cię zastąpić, kiedy będziesz nieobecna.

Podczas rozmowy zapewnij szefa, że nie zmienisz swojego podejścia do wykonywanych obowiązków i jeśli tylko będziesz dobrze się czuła, nadal będziesz sumiennie wykonywać swoją pracę. Jeśli jednak wchodzi w grę dłuższe zwolnienie lekarskie w ciąży, powinnaś uprzedzić szefa. Dzięki temu będzie miał czas znaleźć kogoś na zastępstwo albo rozłożyć pracę tak, by poczekała na ciebie.

Przedstaw swoje plany po porodzie

Decydując się na rozmowę o ciąży, powinnaś mieć plan na czas po porodzie. Wracasz do pracy od razu po urlopie macierzyńskim czy może będziesz chciała wykorzystać urlop wychowawczy? Jeśli będziesz szczera ze swoim pracodawcą i wyrazisz chęć współpracy w trakcie nieobecności w firmie (np. poprzez pracę zdalną), możesz na tym zyskać.

Czytaj również: Koniec umowy o pracę a ciąża i urlop macierzyński

Pieniądze na dzieci. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice w 2022 roku?

Nie bój się powiedzieć w pracy o ciąży!

Obawiasz się, że powiadomienie o ciąży może oznaczać utratę pracy? Pamiętaj, że wypowiedzenie z powodu ciąży jest niezgodne z Kodeksem pracy. Nie możesz stracić pracy tylko dlatego, że jesteś w ciąży.

miesięcznik "M jak mama"