Tak więc zbieraj potrzebne dokumenty, rezerwuj wolny czas i startuj załatwiać formalności po urodzeniu dziecka. Wbrew pozorom, to wcale nie jest trudne, z reguły zaś – jak zapewniają doświadczeni w tej dziedzinie panowie – świeżo upieczeni ojcowie są mile obsługiwani w urzędach.
Spis treści
- Narodziny dziecka muszą być zawsze odnotowane
- Rejestracja dziecka
- Gdy nie jesteście małżeństwem
- Nadanie dziecku numeru PESEL
- Meldunek
- Inne formalności po urodzeniu dziecka
- Becikowe
Narodziny dziecka muszą być zawsze odnotowane
Wraz z narodzinami dziecka w szpitalu sporządzany jest dokument, który to stwierdza. Od razu przesyłany jest drogą służbową do urzędu stanu cywilnego, który znajduje się w rejonie szpitala. W tym procesie nie masz swojego udziału. To formalność, której dopełnienie należy do pracowników szpitala.
Jeżeli dziecko przyszło na świat poza zakładem opieki zdrowotnej (np. w domu), fakt jego narodzin zgłasza do USC rodzic albo osoba obecna przy porodzie.
Rejestracja dziecka
Na początek ustalmy jedno: związana z narodzinami dziecka rejestracja w urzędzie stanu cywilnego to obowiązek wymagany ustawowo. To absolutna konieczność, by malec otrzymał niezbędne mu do życia w Polsce prawa. Dlatego nie zwlekaj z zarejestrowaniem dziecka w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka.
Możesz też zgłosić dziecko w urzędzie, który odpowiada twojemu i żony miejscu zameldowania – wtedy urzędy przesyłają dokumenty między sobą. Masz na to tylko 21 dni. Podczas rejestracji należy podać imię lub imiona dziecka (maksymalnie dwa).
Aby dokonać formalności, musisz mieć niezbędne dokumenty:
- dowody osobiste rodziców dziecka (czyli twój i żony),
- odpis skrócony aktu małżeństwa - jeśli zostało zawarte w innym urzędzie stanu cywilnego niż ten, w którym rejestrujesz dziecko, a jeśli w tym samym urzędzie, nie musisz brać ze sobą odpisu.
Co ważne, rejestracja dziecka jest wolna od opłaty skarbowej. W jej wyniku dziecko otrzyma akt urodzenia. W dniu rejestracji otrzymasz bezpłatnie 1 odpis. A co, jeśli przegapisz termin i nie zarejestrujesz noworodka w ciągu 21 dni od urodzenia? Wtedy mama dziecka otrzyma wezwanie do USC, a gdy się tam nie pojawi, akt urodzenia dziecka zostanie sporządzony z urzędu. Imię dziecka zaś wybierze kierownik USC.
Gdy nie jesteście małżeństwem
W tym przypadku rejestracji w USC powinna dokonać mama i musi wziąć ze sobą do urzędu swój akt urodzenia (jeśli po urodzeniu była zarejestrowana w innym USC). Jednak w praktyce niektóre urzędy przyjmują tatusiów z aktem urodzenia partnerki i na tej podstawie dokonują rejestracji maleństwa. Warto jednak udać się do USC razem z partnerką.
Będziesz mógł wtedy przed kierownikiem USC formalnie uznać dziecko, do czego jest potrzebna zgoda i obecność jego mamy. Powinniście mieć przy sobie dowody osobiste, a partnerka także odpis swego aktu urodzenia, oraz złożyć oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa. Jeżeli twoja partnerka jest rozwódką, powinna wziąć ze sobą do urzędu odpis aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie.
Nadanie dziecku numeru PESEL
PESEL, czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, to 11-cyfrowy numer, który będzie towarzyszył dziecku, jak każdemu Polakowi, przez całe jego życie. Dzięki niemu identyfikuje się osobę, bo w Polsce nie ma obywateli z identycznymi numerami. Numer PESEL dla dziecka nadawany jest z urzędu i nie musisz wypełniać żadnych wniosków ani uiszczać żadnej opłaty skarbowej.
Przeczytaj: Urlop ojcowski 2022 - jak złożyć wniosek i co przysługuje młodemu tacie na urlopie?
Aby odebrać numer PESEL dziecka, powinieneś zgłosić się do urzędu miasta lub gminy odpowiednich dla miejsca twojego zameldowania. Tam kieruj swe kroki do wydziału spraw obywatelskich lub ewidencji ludności. Zapewne pojawisz się tam dopiero po upływie miesiąca od zarejestrowania dziecka (urzędnik powinien wyznaczyć ci konkretną datę wydawania numeru PESEL dziecka).
Do odbioru musisz mieć przy sobie:
- odpis aktu urodzenia dziecka,
- książeczkę zdrowia dziecka albo wasz akt małżeństwa.
W jednym z przedłożonych przez ciebie dokumentów urzędnik powinien wpisać nadany dziecku PESEL.
Meldunek
Nie musisz wypełniać dodatkowych dokumentów, aby dziecko zostało zameldowane u was w domu. Podając dane w szpitalu przy narodzinach dziecka, matka określa adres zamieszkania maleństwa. Te dokumenty szpital przekazuje do urzędu stanu cywilnego i są one podstawą do sporządzenia aktu urodzenia dziecka.
Tak więc malec wraz z aktem urodzenia otrzymuje meldunek – to miejsce zameldowania matki. Warto jednak wiedzieć, że można przy rejestracji i odbiorze aktu urodzenia noworodka zmienić miejsce jego meldunku. Dokonasz tego bez uiszczania żadnych opłat.
Sprawdź: Urlop macierzyński 2022 - komu przysługuje, dokumenty, wniosek
Inne formalności po urodzeniu dziecka
Obowiązkowo należy zgłosić dziecko do ZUS – zgłasza je jedno z rodziców w miejscu swojej pracy. Potrzebny będzie formularz ZUS ZCNA, złożony w terminie 7 dni od daty otrzymania numeru PESEL dziecka.
Należy również wybrać przychodnię, do której będzie uczęszczało dziecko – tam trzeba złożyć deklarację o wyborze lekarza.
Becikowe
Następnie udaj się po becikowe – jednorazową zapomogę w wysokości 1000 zł. Aby je uzyskać, powinieneś złożyć pisemny wniosek w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. O becikowe można ubiegać się, jeśli dochód w rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł netto.
Dowiedz się: Becikowe 2022 - komu przysługuje, wniosek, dokumenty do becikowego
Potrzebne dokumenty to: dowód osobisty, odpis aktu urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie drugiego rodzica, że nie pobrał już becikowego, jak również zaświadczenie od lekarza o prowadzeniu ciąży i zaświadczenia o dochodach rodziny. W niektórych gminach trzeba też podać PESEL dziecka.
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu może wystawić lekarz lub położna.
Przeczytaj też: 500+ na pierwsze dziecko - kiedy i gdzie złożyć wniosek?
Warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie dotyczy osób będących prawnymi albo faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko.
miesięcznik "M jak mama"