Czy można pracować na urlopie macierzyńskim? To pytanie zadaje sobie wiele świeżo upieczonych mam. Czasem skłania je ku temu sytuacja finansowa lub wymagania związane z prowadzeniem własnej firmy, a czasem po prostu wysokie ambicje i chęci. Czy praca na macierzyńskim jest legalna? Przeczytaj wywiad z prawnikiem.
Jak to jest z pracą zarobkową w czasie urlopu macierzyńskiego? Czy to legalne?
Oczywiście! Prawo polskie nie zabrania takiego rozwiązania. Należy jednak zachować umiar – urlop macierzyński, jak mówi sama nazwa, należy wykorzystać do sprawowania opieki nad niedawno urodzonym dzieckiem.
Działalność zarobkowa możliwa jest w trakcie urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego w wymiarze nieprzekraczającym pół etatu u pracodawcy, który ich udziela. Można również podjąć zatrudnienie u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę.
Czytaj także: Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski. Wzór podania o urlop macierzyński
Umowa na czas określony a ciąża i urlop macierzyński - to musisz wiedzieć
Co w takich sytuacjach z zasiłkiem macierzyńskim?
Jeśli kobieta zdecyduje się na pracę u pracodawcy, który udziela jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (w wymiarze nieprzekraczającym pół etatu), wówczas jej zasiłek macierzyński ulega pomniejszeniu. Wracając do pracy na pół etatu, otrzyma połowę przysługującego jej zasiłku – 30 lub 40 proc.
Oblicz długość swojego urlopu macierzyńskiego
Czy można z kobietą przebywającą na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim zawrzeć umowę o dzieło lub umowę-zlecenie?
Tak, prawo nie zabrania takiej sytuacji. W przypadku podjęcia pracy w ramach umowy-zlecenia należy ten fakt zgłosić pracodawcy, który udzielił nam urlopu macierzyńskiego i/lub rodzicielskiego. Ma to bowiem związek z ubezpieczeniem – jako zleceniobiorca pracownica podlega ubezpieczeniom społecznym.
W takim przypadku nie będzie ona objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Sytuacja ta nie obowiązuje w przypadku umowy o dzieło, gdyż przy tego typu umowach ubezpieczenie nie jest obowiązkowe.
Czy praca na dwóch etatach jest równoznaczna z wypłatą dwóch zasiłków macierzyńskich?
Tak, gdyż w takiej sytuacji podlega się ubezpieczeniu chorobowemu z dwóch tytułów. Można wówczas korzystać z urlopu macierzyńskiego równocześnie w obu miejscach pracy, a w przypadku chęci wcześniejszego powrotu do pracy, skrócić jeden z urlopów i obok wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy, pobierać zasiłek macierzyński w związku z – wciąż trwającym – urlopem w drugim zakładzie pracy.
Czytaj także: Urlop macierzyński przed porodem - czy przed urodzeniem dziecka przysługuje macierzyński?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym