Uznanie ojcostwa w związku partnerskim: kiedy i gdzie złożyć dokumenty? [WYWIAD]

2015-04-20 11:36

Jeśli dziecko ma się narodzić w związku nieformalnym, można formalnie uznać ojcostwo. Gdzie składa się stosowne oświadczenie i kiedy można to zrobić? - na te pytania odpowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Uznanie ojcostwa

i

Autor: thinkstockphotos.com Uznanie ojcostwa może nastąpić jeszcze przed narodzinami dziecka.

Jakie procedury określa się mianem „uznania ojcostwa"?
Marta Stachowiak: To oświadczenie woli potwierdzające, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego pochodzi dziecko, oświadczy przed kierownikiem USC, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi ten fakt. Uznanie ojcostwa to sprawa niezwykle istotna, gdy ojcem dziecka nie jest mąż kobiety lub gdy rodzice dziecka żyją w związku nieformalnym. Efektem uznania ojcostwa jest zmiana statusu prawnego dziecka (nabywa ono ochronę prawną, uprawnienie do uzyskania środków na utrzymanie i wychowanie, wchodzi w krąg osób dziedziczących z ustawy).

Czytaj także: >> Rejestracja noworodka w USC: sprawdź, co się zmieniło >>

Jakie dokumenty należy przedstawić, by uznać ojcostwo dziecka?
Wystarczą dowody osobiste, które rodzice muszą okazać kierownikowi USC. To przed nim właśnie składane jest do protokołu oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Należy zaznaczyć, że uznanie dziecka może nastąpić przed jego urodzeniem lub po jego przyjściu na świat. W sytuacji uznania dziecka poczętego, lecz nienarodzonego należy przedstawić kartę ciąży matki dziecka.

Co może zrobić matka w sytuacji, w której ojciec jej dziecka nie chce go uznać?
Jeżeli ojciec dziecka nie chce złożyć stosownego oświadczenia woli w sprawie uznania dziecka, matka dziecka w jego imieniu może wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa.

Czytaj także: >> Jakie formalności powinien załatwić tata po narodzinach dziecka? >>

Czym jest ustalenie bezskuteczności uznania?
Mężczyzna, który uznał dziecko, ale po czasie dowiedział się, że nie jest jednak jego ojcem biologicznym, ma prawo złożyć wniosek do sądu opiekuńczego z powództwem o ustalenie bezskuteczności uznania. Skutkiem tej procedury jest ustanie pokrewieństwa między mężczyzną a dzieckiem. Wyrok ma moc wsteczną, uznaje się bowiem wówczas, że uznanie ojcostwa w ogóle nie miało miejsca. Czas na wytoczenie powództwa wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym mężczyzna dowiedział się, że uznane przez niego dziecko nie pochodzi od niego. O ustalenie bezskuteczności uznania wystąpić może również matka dziecka lub samo dziecko (od momentu ukończenia 18. roku życia).