Widzisz przemoc? Reaguj! Teraz to twój PRAWNY obowiązek! ZMIANY W KODEKSIE KARNYM

2017-07-17 17:02

Nowelizacja kodeksu karnego zwiększa odpowiedzialność karnoprawną za zaniechanie ochrony dzieci przed najcięższymi przestępstwami. Prawo karne przewiduje surowsze kary dla przestępców oraz wprowadza obowiązek zawiadamiania organów ścigania przez osoby, które mają wiedzę o przestępstwie popełnionym przeciwko dzieciom. Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" ruszyła z kampanią informacyjną „Reaguj – to twój prawny obowiązek"!

reagowanie na przemoc

i

Autor: materiały prasowe

Celem kampanii „Reaguj - to twój prawny obowiązek!” jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, a szczególnie specjalistów, którzy pracują z dziećmi, na istotne zmiany w kodeksie karnym. Nowelizacja wprowadza obowiązek zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie popełnionym wobec dziecka - pod groźbą kary. Zmiany wprowadzone w kodeksie karnym mają za zadanie podnieść bezpieczeństwo osób małoletnich poniżej 15. roku życia.

Zgodnie z art. 304 kodeksu postępowania karnego każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuraturę i policję, w takich przypadkach jak:

  • ciężki uszczerbek na zdrowiu (art. 156 kk);
  • gwałt zbiorowy (art. 197 kk § 3 pkt 1);
  • gwałt na osobie poniżej 15. roku życia (art. 197 kk § 3 pkt 2);
  • gwałt kazirodczy (art. 197 kk § 3 pkt 3)
  • gwałt ze szczególnym okrucieństwem (art. 197 kk § 3 pkt 4)
  • wykorzystanie seksualne bezradność i/lub niepoczytalność (art. 198 kk);
  • wykorzystanie seksualne małoletniego poniżej 15. roku życia (art. 200 kk)

Zgodnie z art. 240 § 1 kk zaniechanie zawiadomienia grozi karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Informacje szczegółowe o kampanii można znaleźć na stronie internetowej fundacji: fdds.pl/reaguj

Na stronie fundacji można też sprawdzić, jakie są symptomy krzywdzenia i jak reagować w przypadku podejrzenia przestępstwa wobec dzieci. Strona fundacji przygotowała również plakat i ulotki. Rodzice i profesjonaliści, którzy potrzebują wsparcia i informacji w sytuacjach zagrożenia dzieci, mogą zadzwonić do fundacji pod bezpłatny numer: 800 100 100 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12-15.