Celem kampanii „Reaguj - to twój prawny obowiązek!” jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, a szczególnie specjalistów, którzy pracują z dziećmi, na istotne zmiany w kodeksie karnym. Nowelizacja wprowadza obowiązek zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie popełnionym wobec dziecka - pod groźbą kary. Zmiany wprowadzone w kodeksie karnym mają za zadanie podnieść bezpieczeństwo osób małoletnich poniżej 15. roku życia.
Zgodnie z art. 304 kodeksu postępowania karnego każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuraturę i policję, w takich przypadkach jak:
- ciężki uszczerbek na zdrowiu (art. 156 kk);
- gwałt zbiorowy (art. 197 kk § 3 pkt 1);
- gwałt na osobie poniżej 15. roku życia (art. 197 kk § 3 pkt 2);
- gwałt kazirodczy (art. 197 kk § 3 pkt 3)
- gwałt ze szczególnym okrucieństwem (art. 197 kk § 3 pkt 4)
- wykorzystanie seksualne bezradność i/lub niepoczytalność (art. 198 kk);
- wykorzystanie seksualne małoletniego poniżej 15. roku życia (art. 200 kk)
Zgodnie z art. 240 § 1 kk zaniechanie zawiadomienia grozi karą pozbawienia wolności do 3 lat.
Informacje szczegółowe o kampanii można znaleźć na stronie internetowej fundacji: fdds.pl/reaguj
Na stronie fundacji można też sprawdzić, jakie są symptomy krzywdzenia i jak reagować w przypadku podejrzenia przestępstwa wobec dzieci. Strona fundacji przygotowała również plakat i ulotki. Rodzice i profesjonaliści, którzy potrzebują wsparcia i informacji w sytuacjach zagrożenia dzieci, mogą zadzwonić do fundacji pod bezpłatny numer: 800 100 100 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12-15.