Spis treści
- Oto wzory wniosków:
- Wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego
- Urlop macierzyński przy porodzie wielorakim
- Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Wniosek o urlop macierzyński musi złożyć każda mama, która w momencie porodu była zatrudniona na etacie. Urlop macierzyński obecnie urlop trwa 20 tygodni, można go jednak przedłużyć o 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, który może być wykorzystany przez jednego lub oboje rodziców. Urlop można wykorzystać w taki sposób, aby dopasować długość urlopów do swojej sytuacji rodzinnej.
Jak napisać wniosek o urlop macierzyński? Druk wniosku o urlop macierzyński najlepiej przygotować jeszcze przed porodem. Pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może również złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze godzin.
Dzień porodu określa się jako pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego. Jeśli wniosek o urlop macierzyński składamy po porodzie trzeba dołączyć do niego również zaświadczenie ze szpitala i akt urodzenia dziecka.
Oto wzory wniosków:
Wzór wniosku o URLOP MACIERZYŃSKI do pobrania w formacie PDF
Wzór wniosku o URLOP MACIERZYŃSKI I RODZICIELSKI do pobrania w formacie PDF
Wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego
Urlop macierzyński wynosi 20 tygodni. Kobieta może wrócić do pracy już po 14 tygodniach, a pozostałe 6 tygodni przysługują wtedy ojcu dziecka i są przyznawane na jego pisemny wniosek. Oprócz wymienionego 20-tygodniowego urlopu przysługuje po nim 32-tygodniowy urlop rodzicielski.
Tzw. roczny urlop macierzyński to połączenie podstawowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, co razem daje 52 tygodnie.
Czytaj: Kalkulator urlopu macierzyńskiego oblicza długość urlopu macierzyńskiego
Formalności po porodzie: akt urodzenia, PESEL, zameldowanie, becikowe
Oblicz długość swojego urlop macierzyńskiego
Urlop macierzyński przy porodzie wielorakim
- 20 tygodni – urodzenie jednego dziecka
- 31 tygodni – urodzenie dwojga dzieci
- 33 tygodni – urodzenie trojga dzieci
- 35 tygodni – urodzenie czworga dzieci
- 37 tygodni – urodzenia pięciorga dzieci i więcej
Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Składając wniosek o wykorzystanie pełnego urlopu w wymiarze 52 tygodni przez cały ten okres tzw. rocznego urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje 80% dotychczasowego wynagrodzenia.
Jednak, jeśli najpierw zdecydujemy się wykorzystać urlop macierzyński, a następnie złożymy wniosek o urlop rodzicielski otrzymamy zasiłek w wysokości odpowiednio: 100% przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 60% przez 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.
Urlop macierzyński przysługuje wszystkim osobom, które pracują na umowę o pracę lub z innego tytułu opłacają składki chorobowe. Od 2016 roku wszystkim pozostałym kobietom przysługuje świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 000 zł przez okres 52 tygodni.
Sprawdź również: Kalendarz ciąży
Ciąża na wychowawczym. Jak wyglądają kwestie prawne i możliwości
Polecany artykuł: