Od 1 stycznia 2024 roku rodzice otrzymują wyższe świadczenie pieniężne na dzieci. Wynosi ono 800 złotych na każde dziecko i przysługuje wszystkim rodzicom bez wyjątku. Pierwsze wypłaty 800 plus trafiły na konta rodziców już na początku stycznia.
1100 złotych zamiast 800
Niektórzy Polacy mogą liczyć jednak na wyższe świadczenie. Dotyczy to jednak tylko jednej grupy osób — Polaków, którzy pracują legalnie w Niemczech i tam opłacają podatki. Mogą oni liczyć na tzw. "świadczenie kindergeld", czyli zasiłek na dziecko, który wynosi 250 euro.
Czym jest kindergeld?
Kindergeld to świadczenie, które przysługuje osobom pracującym w Niemczech. Wniosek o wypłatę 250 euro na każde dziecko może złożyć osoba, która jest zatrudniona w kraju co najmniej sześć miesięcy i legalnie odprowadza podatki. Zasiłek ma ułatwić rodzicom wychowanie dzieci i pokryć część wydatków na ubrania, zajęcia dodatkowe czy utrzymanie dziecka.
Komu przysługuje zasiłek 1100 złotych?
Zasiłek 250 euro przysługuje wszystkim rodzicom, którzy spełniają kryteria wypłaty świadczenia. Co ważne, wypłacany jest nie tylko rodzicom biologicznym, ale też adopcyjnym na dzieci przysposobione.
Świadczenie przysługuje do osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia. Jeśli jednak kontynuuje ono naukę, można otrzymywać zasiłek aż do 25. roku życia dziecka.
Czy można jednocześnie pobierać 800 plus i kindergeld?
Osoby zatrudnione na stałe w Niemczech, które w Polsce pobierają kindergeld, nie muszą decydować, który z tych zasiłków chcą otrzymywać. Zgodnie z prawem powinny jednak zgłosić w Niemczech, że otrzymują już świadczenie rodzicielskie w swoim kraju. W takiej sytuacji kindergeld może zostać proporcjonalnie pomniejszone o część środków pobieranych w ojczyźnie.
Jak złożyć wniosek o 800 plus?
Od 1 lutego 2024 roku rodzice mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia rodzicielskiego w nowym okresie rozliczeniowym, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2024 roku. Wnioski można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Czytaj: Kto może stracić 800 plus? Nie wszyscy rodzice otrzymają nowy dodatek