500 plus to kluczowe świadczenie dla rodzin z dziećmi, które stanowi znaczny procent ich budżetu domowego. W związku z szalejącą inflacją, rząd zdecydował o waloryzacji tego świadczenia z 500 plus na 800 plus. - Od nowego roku program 500 Plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 Plus - przekazał Jarosław Kaczyński 14 maja na konwencji PiS. Okazuje się jednak, że w przyszłości rodzice będą mogli liczyć na kolejną podwyżkę tego flagowego świadczenia.
800 plus już od stycznia 2023
Rada Ministrów przyjęła przepisy, które wprowadzają 800 zł miesięcznie dla każdego dziecka od 1 stycznia 2024 r. Zapowiedziano przy tym, że żadne inne warunki dotyczące jego przyznawania i wypłaty nie zmienią się. Wypłata świadczenia w nowym wymiarze ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od stycznia 2024 roku.
W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że takie wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw.
Nie jest jednak powiedziane, że wyrównanie w lutym będzie konieczne. Jest duża szansa na to, że już w styczniu wszyscy rodzice otrzymają wyższe świadczenie.
W ocenie skutków regulacji przyjętego projektu poinformowano, że w 2024 roku do świadczenia uprawnionych będzie 6 mln 668 tys. dzieci.
800 plus z progiem dochodowym i limitem zarobków? Kto może stracić prawo do świadczenia?
Kiedy kolejna waloryzacja świadczenia?
Przed przyjęciem projektu wnioskowano, by 800 plus było co roku waloryzowane. Zapisu tego jednak nie przyjęto. Rząd jednak dopuszcza możliwość kolejnej podwyżki swojego kluczowego świadczenia. Ma ono jednak nastąpić nie wcześniej niż po 2030 roku. Taki zapis znalazł się w rozdziale oceny skutków regulacji ustawy wprowadzającej 500 plus w zwiększonej kwocie.
Wnioski o 800 plus. Minister Maląg tłumaczy, jak otrzymać nowe świadczenie