Becikowe to jednorazowa zapomoga dla rodziców, która wynosi tysiąc złotych. Otrzymują ją rodzice, którzy spełniają kryteria dochodowe programu i nie przekraczają limitu zarobków. O becikowym sądzimy, że można je otrzymać tylko po porodzie dziecka, ale pieniądze należą się również rodzicom starszych dzieci.
Komu się należy becikowe?
Becikowe z założenia należy się młodym rodzicom, którym właśnie urodziło się dziecko. Nie jest wypłacane wszystkim, ale tylko tym, którzy spełnią warunki programu. Aby otrzymać tysiąc złotych, trzeba:
- zmieścić się w kryterium dochodowym — dochód rodziny w poprzedzającym roku rozliczeniowym nie może przekroczyć 1922 zł miesięcznie netto w przeliczeniu na każdego członka rodziny
- posiadać kartę ciąży — młoda mama musi ją założyć najpóźniej w 10 tygodniu ciąży, by mieć dowód na to, że pozostawała pod opieką lekarza
Rodzice muszą złożyć wniosek w ciągu 12 miesięcy od dnia porodu. Zanim to zrobią, powinni zasięgnąć informacji w gminie, czy mogą skorzystać z becikowego. Nie wszystkie gminy wypłacają to świadczenie.
Becikowe na przysposobienie dziecka
Ustawa o świadczeniach rodzinnych (przepis art. 15b) mówi, że becikowe mogą otrzymać także rodzice starszych dzieci. Tysiąc złotych należy się rodzicom, którzy adoptowali dziecko. W takiej sytuacji opiekunowie również mają 12 miesięcy na to, by złożyć dokumenty o wypłatę świadczenia. Pieniądze należą się na dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia.
Przy przyznawaniu świadczenia rodzinom, które przysposobiły dziecko, brane są pod uwagę jedynie kryteria dochodowe. Nie ma obowiązku przedstawiania żadnej dokumentacji medycznej.
Po złożeniu wniosku, w ciągu miesiąca powinni otrzymać informację, czy dostaną becikowe. Świadczenie można otrzymać przelewem bankowym na konto, przelewem pocztą lub odebrać je w kasie urzędu.