800 plus to świadczenie rodzicielskie, które otrzymują wszyscy opiekunowie dzieci do 18. roku życia. Należy się ono wszystkim rodzicom, a kwota 800 złotych przysługuje na każde dziecko. Obsługą wypłaty świadczenia zajmuje się ZUS.
Kto może otrzymać pomniejszone 800 plus?
800 plus to kwota, którą rodzice powinni otrzymywać na dziecko z urzędu. Niektórzy opiekunowie dzieci mogą jednak otrzymać niższe świadczenia. Jest to możliwe tylko w trzech sytuacjach:
- gdy rodzice dziecka rozstali się i sprawują opiekę naprzemienną nad dzieckiem — wtedy każdy z opiekunów otrzymuje po 400 złotych,
- gdy dziecko urodziło się w trakcie miesiąca — wtedy pierwsza wypłata 800 plus będzie proporcjonalnie pomniejszona
- gdy dziecko ukończyło 18. rok życia w trakcie miesiąca — w tej sytuacji kwota świadczenia jest dzielona przez liczbę dni w miesiącu i wypłacana tylko za okres przed 18. urodzinami (np. za kilkanaście dni)
Na jaki okres przyznawane jest świadczenie 800 plus?
Rodzice, którzy chcą przystąpić do programu "Rodzina 800+", mogą w każdej chwili złożyć odpowiedni wniosek. Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na roczny okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Aby przedłużyć wypłatę świadczenia, należy złożyć wniosek do ZUS. Od 1 lutego 2024 roku można składać wnioski o wypłatę 800 plus na kolejny okres.
Gdzie złożyć wniosek o 800 plus?
Rodzice, którzy chcą przedłużyć wypłatę świadczenia rodzicielskiego, powinni złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i będzie trwał do 31 maja 2025 r. Wniosek można złożyć przez Platformę PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS, portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub bankowość elektroniczną.
Czytaj: 1100 złotych zamiast 800 plus? Ci rodzice mogą liczyć na wyższe świadczenia