Wnioski o świadczenie „Dobry Start” można było składać od 1 lipca 2023 r. Świadczenie jest jednorazowe i wypłacane raz w roku w wysokości 300 złotych.
30 listopada to ostateczny termin, aby otrzymać dofinansowanie wyprawki dla ucznia na ten rok szkolny.
Zobacz także: Dodatki na dziecko w 2023 roku. Na te pieniądze możesz liczyć po urodzeniu
300 plus na wyprawkę szkolną – komu przysługuje?
Program „Dobry Start”, czyli popularne 300 plus nie ma kryterium dochodowego. W tym świadczeniu liczy się jednak wiek dziecka. Celem świadczenia „Dobry Start: jest dofinansowanie wyprawki szkolnej, a co za tym idzie, z programu mogą skorzystać rodzice dzieci w wieku od 7 do 20 lat. W przypadku orzeczenia o niepełnosprawności wiek ten jest wydłużony do 24 lat.
Świadczenie 300 plus nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkoli, zerówki, a także studentów. Dobry Start to wsparcie dla uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół średnich.
Dobry Start – jak złożyć wniosek o 300 plus?
Tak samo, jak w przypadku wniosku o świadczenie wychowawcze 500 plus, wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć tylko drogą elektroniczną.
Można to zrobić na cztery sposoby za pomocą:
- aplikacji mZUS,
- Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS),
- Portalu Informacyjno- Usługowy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Emp@tia”,
- Bankowości elektronicznej.
Wypłata świadczenia odbywa się na wskazane konto bankowe.
Wszelkie zawiadomienia i decyzja o przyznaniu świadczenia również jest przekazywana w formie elektronicznej. Niezbędne informacje można znaleźć na PUE ZUS lub w aplikacji mZUS.
Termin składania wniosków o 300 plus
30 listopada mija termin składania wniosków o 300 plus. Jak przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, w tym roku wypłacono w ramach programu około 1,4 mld zł. Oznacza to, że z rządowego programu skorzystało ponad 4,5 miliona dzieci.
— To oznacza, że 99 procent osób uprawnionych już złożyło wnioski — podała prezes ZUS.
Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, a wciąż chcą skorzystać z dofinansowania wyprawki szkolnej, mają ostatni dzień, aby to zrobić.
— Ostateczny dzień złożenia wniosku to 30 listopada. Można to zrobić nawet po godzinach pracy, wieczorem, bo wnioski są składane elektronicznie — wyjaśniła prof. Uścińska.
Czytaj także: Znamy koszty wyprawki szkolnej - ile wydamy na zeszyty i przybory szkolne w czasach inflacji?
Dziecko niepełnosprawne: świadczenia pieniężne, które ci przysługują
Ci uczniowie mogą dostać dodatkowe 2,5 tys. zł. Trzeba jednak spełnić jeden smutny warunek