800 plus to świadczenie, które cieszy się ogromną popularnością, bo przysługuje niezależnie od kryterium dochodowego. Początkowo program obejmował drugie i kolejne dziecko w rodzinie, teraz przysługuje na każde do ukończenia 18. roku życia.
Pierwsze świadczenia zostały wypłacone już w 2016 roku, od 1 stycznia 2024 roku zwiększyła się kwota. Obecnie jest to 800 zł na dziecko, zamiast wcześniejszych 500 zł miesięcznie. W niektórych przypadkach rodzice mogą wnioskować również o inne świadczenia.
Harmonogram wypłat 800 plus w grudniu 2024
800 plus trafia na konta milionów Polaków zwykle w stałym terminie. Przykładowo, jeśli przelew z ZUS-u w październiku pojawił się na koncie 22. dnia miesiąca, tak samo było w listopadzie.
Grudzień będzie jednak w tym względzie wyjątkowy, bo część przelewów beneficjenci na swoich rachunkach bankowych zobaczą wcześniej. Z pewnością wszystkie przelewy dotrą jeszcze przed Wigilią.
ZUS opublikował dokładny harmonogram wypłat:
- 2 grudnia (poniedziałek) – pierwszy termin grudniowych przelewów,
- 4 grudnia (środa),
- 7 grudnia (sobota) – (przelewy zostaną wysłane w piątek 6 grudnia),
- 9 grudnia (poniedziałek),
- 12 grudnia (czwartek),
- 14 grudnia (sobota) – (przelewy zostaną wysłane już w piątek 13 grudnia),
- 16 grudnia (poniedziałek),
- 18 grudnia (środa),
- 20 grudnia (piątek),
- 22 grudnia (niedziela) – świadczenie zostanie wypłacone wcześniej (w piątek 20 grudnia).
Nie wiesz, kiedy spodziewać się przelewu, która z tych dat jest właściwa w twoim przypadku? Informację o tym, kiedy następuje wypłata świadczenia można znaleźć w systemie PUE ZUS lub w aplikacji mobilnej mZUS.
Komu przysługuje 800 plus? Ważne daty i zmiany
To największy program wsparcia dla rodzin, dlatego każda informacja dotycząca zmian w 800 plus czy pomysłów likwidacji świadczenia 800 plus spotyka się z dużym zainteresowaniem.
Choć w tym roku część rodziców utraciła 800 plus, zasady jego przyznawania są jasne. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko w rodzinie aż do momentu, w którym kończy ono 18 lat. Nie obowiązuje kryterium dochodowe, wydatkowanie świadczenia nie jest obwarowane żadnymi warunkami, choć warto pamiętać, że ma pomóc w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka.
Okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca do 31 maja, co roku trzeba więc pamiętać o złożeniu wniosku o 800 plus. Można to obecnie zrobić wyłącznie drogą elektroniczną w jeden z wybranych sposobów:
- przez platformę PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS,
- portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl,
- bankowość elektroniczną.