Spis treści
Definicja rodzica wychowującego samotnie dziecko, a raczej warunki, jakie musi spełniać taka osoba, są różne w zależności od tego, czy staramy się o złożenie podania o zasiłek, czy składamy PIT.
Samotny rodzic dla ZUS
W rozumieniu świadczeniodawcy przyznającego dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, samotnym rodzicem jest osoba, wychowująca dziecko, która jest:
- panną, kawalerem,
- wdową lub wdowcem
- osobą pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu
- osobą rozwiedzioną (która żadnego dziecka nie wychowuje z jego rodzicem).
Warunkiem otrzymania dodatku jest fakt, że nie zasądzono alimentów na rzecz tego dziecka od drugiego z jego rodziców (dotyczy sytuacji, gdy drugi z rodziców dziecka nie żyje albo ojciec dziecka jest nieznany) lub też sąd oddalił wniosek o alimenty od drugiego z rodziców dziecka - czytamy na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/.
Czytaj również: Poradnik dla samotnych mam - jak uzyskać pomoc, pieniądze i lokum?
Zmiany na lepsze dla kobiet z dziećmi - wniosek o korektę Polskiego Ładu
Samotny rodzic dla US
Nieco inaczej rozumie się osobę samotnie wychowującą dziecko w kontekście rozliczeń podatkowych.
Urząd skarbowy przyjmie rozliczenie z ulgą dla samotnych rodziców wówczas, gdy:
- Osoba samotnie wychowuje dzieci małoletnie albo dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną
- dzieci uczących się, do 25. roku życia
Dziecko nie może mieć dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym lub ryczałtem, a dochody z pracy lub umów zleceń nie mogą przekroczyć kwoty 3089 zł w roku.
Jak rozlicza PIT samotny rodzic?
Zgodnie z obecnymi przepisami wynikającymi zmian w systemie podatkowym, samotni rodzice, bez względu na wysokość dochodu, otrzymają w rozliczeniu za 2022 rok ulgę na dziecko w wysokości 1500 zł. Do tej pory mogły obliczać podatek w podwójnej wysokości, z połowy dochodów.
Z powodu niezadowolenia tej części społeczeństwa, rząd postanowił zmienić jednak te zasady - trwają już prace, które mają na celu przywrócenie poprzednich zasad z 2021 roku. Wejdą one jednak w życie dopiero za jakiś czas.