Jednorazowe świadczenie 4 tysiące złotych to dodatkowa forma wsparcia dla rodziców. Będzie ona dedykowana tylko tym osobom, które potrzebują wsparcia i spełniają warunki programu "Za życiem".
Co to jest projekt "Za życiem"?
Program "Za życiem" oferuje pomoc osobom niepełnosprawnym oraz wsparcie ich rodzin. Jednym z jego elementów jest pomoc kobietom w ciąży (w tym powikłanej) oraz mamom po porodzie, w trakcie którego doszło do komplikacji. Celem programu jest nie tylko zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, ale i udzielenie wsparcia psychologicznego oraz finansowego.
Do kogo kierowany jest projekt "Za życiem"?
Projekt kierowany jest do rodziców dzieci niepełnosprawnych, kobiet w powikłanej ciąży oraz matek dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnością. "Za życiem" ma także wspierać rodziny dzieci z nieuleczalną wadą letalną, a także rodziny, w których małoletnie dziewczynki zaszły w ciążę.
Formy wsparcia projektu "Za życiem"
Program udziela kompleksowego wsparcia rodzinom dzieci niepełnosprawnych. Oferuje:
- wsparcie psychologiczne,
- wsparcie w wykonywaniu codziennych obowiązków,
- 120 godzin opieki wytchnieniowej,
- wsparcie aktywizacji zawodowej opiekunów osób niepełnosprawnych,
- zapewnienie opieki dziecku,
- pierwszeństwo w zakupie potrzebnych leków,
- wsparcie mieszkaniowe.
Oprócz tego niektórzy rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki.
Kto otrzyma jednorazowe świadczenie 4 tysiące złotych?
Jedną z form wsparcia jest dodatkowe wsparcie finansowe. Cztery tysiące złotych mogą otrzymać rodziny z dzieckiem posiadającym zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Aby otrzymać pieniądze, należy spełnić następujące warunki:
- posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie dziecka lub nieuleczalną chorobę powstałą w ciąży bądź podczas porodu,
- posiadać zaświadczenie, że matka od 10 tygodnia ciąży (lub wcześniej) do momentu porodu była pod opieką lekarza (dotyczy wyłącznie rodziców biologicznych),
- złożyć wniosek w terminie do 12 miesięcy od dnia narodzin malucha w urzędzie gminy
Czytaj: Mamo, nie przegap tej ulgi podatkowej. Zadbaj o swoje finanse