Formalności po porodzie to przede wszystkim związane te ze zgłoszeniem urodzenia dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Gdy maluch otrzyma numer PESEL, a jego imię zostanie zatwierdzone przez urzędnika, zapewne będziesz spokojniejsza - ważne zadania zostaną odhaczone. Co dalej? Możesz wnioskować o różne świadczenia dla rodziców. Zapewne nie do wszystkich masz prawo, ale zanim z góry założysz, że ci nie przysługują, warto zapoznać się z zasadami ich przyznawania. Jakie możliwości mają rodziny z nowo narodzonymi dziećmi?
Które świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka?
Podstawowym świadczeniem dla rodziców jest 800 plus - to popularne określenie programu "Rodzina 800 plus". Przysługuje ono na każde dziecko (do ukończenia 18 roku życia), nie ma tu kryterium dochodowego. Pieniądze wypłacane są co miesiąc, na podane we wniosku konto.
Co ważne, 800 plus przyznawane jest na konkretny czas - aktualny okres świadczeniowy 2024/2025 rozpoczął się 1 czerwca 2024 i potrwa do 31 maja 2025 roku. Co to znaczy? Wniosek musisz złożyć teraz, kolejny - w przyszłym roku. Pamiętaj o tym, chociaż świadczenie jest właściwie "dla każdego", nie dostajemy go z automatu, prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane regularnie.
Świadczeń, o które mogą wnioskować świeżo upieczeni rodzice jest więcej - szczegóły znajdziesz w galerii poniżej.
Świadczenia dla rodziców - o czym jeszcze pamiętać?
Są jeszcze świadczenia, które mogą przysługiwać na poziomie lokalnym - w niektórych gminach są wypłacane jednorazowe zapomogi. Nie jest to powszechne, zatem najlepiej sprawdzić, czy tego typu rozwiązanie funkcjonuje w miejscu naszego zamieszkania.
Na jednorazowe wsparcie z tytułu urodzenia dziecka mogą liczyć także niektórzy pracownicy. Sprawdź, czy taki bonus jest w twojej firmie i co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze.
Przeczytaj także: 1500 zł na dziecko nie dla wszystkich. Duża grupa osób nie dostanie świadczenia