PIT 2012 – komu przysługuje ulga na dziecko?

2013-03-24 18:37

Wypełniając deklarację podatkową, możesz skorzystać z ulgi na wychowanie dziecka. Ulgę na dziecko odliczamy w tym roku po raz ostatni w takim kształcie. Dowiedz się, jak dokonać odliczenia ulgi na dziecko i ile możesz w ten sposób zyskać.

PIT 2012-komu przysluguje ulga na dziecko

i

Autor: _photos.com|photos.com PIT 2012 – komu przysługuje ulga na dziecko?

Spis treści

  1. Komu nie przysługuje ulga na dziecko?
  2. Co zrobić, by uzyskać ulgę na dziecko?

Wypełniając PIT, możesz odpisać od podatku ulgę na wychowanie dziecka. Jej wysokość jest jednakowa dla wszystkich i niezależna od dochodów i wynosi 1 112,04 zł na jedno dziecko za rok podatkowy. Im większa liczba dzieci, tym wyższa ulga (bez limitu). Odliczenie przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym i rodzicom zastępczym. Ulgę na dziecko naliczamy tylko za ten okres, w którym była wykonywana władza rodzicielska. Biologiczni rodzice nabywają władzę rodzicielską z chwilą narodzin dziecka – liczy się jednak nie dzień, a miesiąc narodzin – ulga przysługuje od początku miesiąca, w którym dziecko się urodziło. Miesięczne odliczenie to 92,67 zł.

Komu nie przysługuje ulga na dziecko?

Z ulgi na dziecko nie możemy skorzystać, jeżeli wybraliśmy opodatkowanie:

  • podatkiem liniowym,
  • podatkiem tonażowym,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ( z wyjątkiem osób osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej),
  • kartą podatkową.

Co zrobić, by uzyskać ulgę na dziecko?

Do zeznania PIT-36 lub PIT-37 za 2012 rok, składanego do końca kwietnia 2013 roku, podatnik powinien dołączyć druk PIT-O. Załącznik ten musi zawierać dane dzieci – ich liczbę i numery PESEL. Jeśli dziecko właśnie się urodziło i nie ma jeszcze przyznanego numeru, należy podać jego imię, nazwisko i datę urodzenia.

Składając PIT, nie musisz dołączać żadnych dokumentów poświadczających, że ulga ci przysługuje. Akt urodzenia, zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, zaświadczenie sądu o ustaleniu rodziny zastępczej czy dokument potwierdzający, że pełnoletnie dziecko uczy się lub studiuje, pokazujemy tylko na wezwanie urzędu lub podczas kontroli.

www.dlarodzinki.pl