26 kwietnia 2023 roku weszły w życie nowe przepisy prawa pracy. Wiele z nowych zapisów to nowe regulacje dotyczące rodziców. Jedną z kluczowych zmian było wydłużenie urlopu rodzicielskiego z 32 do 41 tygodni. Przy czym te dodatkowe 9 tygodni przysługuje tylko ojcu. Cel zmian był jeden – bardziej zaangażować ojców w opiekę nad dzieckiem, a matkom pozwolić szybciej wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.
Co ważne od 26 kwietnia podwyższona została także podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Nie wszystkim jednak nowe, wyższe świadczenie przysługuje z automatu. Ci, którzy pobierali zasiłek macierzyński przed wejściem w życie nowych przepisów tj. przed 26 kwietnia, muszą do 17 maja (czyli do dziś) złożyć wniosek o podwyższenie zasiłku macierzyńskiego. W przeciwnym razie będą dostawać świadczenie według starych zasad.
Zasiłek macierzyński na nowych korzystniejszych zasadach
Według nowych przepisów rodzice nadal będą mogli skorzystać z dwóch modeli wykorzystywania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Pierwszy zakłada, że przez cały okres obowiązywania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego pracownik będzie otrzymywał 81,5 proc podstawy wymiaru zasiłku (do tej pory wariant ten zakładał 80 proc.). W drugim, bardziej elastycznym wariancie pracownik w trakcie 20-tygodniowego urlopu rodzicielskiego otrzyma 100 proc. podstawy wymiaru, a w momencie rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego świadczenie wyniesie 70 proc. podstawy wymiaru (do tej pory wynosiło 60 proc.).
W tym drugim, elastycznym wariancie można więc naprawdę dużo zyskać (wszystko zależy oczywiście od przysługującej nam podstawy wymiaru świadczenia). W pierwszym te różnice będą niewielkie – wyniosą tylko 1,5 proc. podstawy wymiaru świadczenia, ale przecież i tyle nie chodzi piechotą. Warto więc złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia na nowych zasadach.
Jak złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku macierzyńskiego?
Ostateczny termin składania wniosków upływa dokładnie 17 maja 2023 roku.
„Aby otrzymać zasiłek w nowej wysokości, złóż wniosek między 26 kwietnia a 17 maja 2023 r. Jeżeli tego nie zrobisz, będziesz otrzymywać zasiłek w wysokości, która została ustalona na podstawie wniosku złożonego przed 26 kwietnia 2023 r.” - czytamy w komunikacie ZUS.
Wniosek należy przedłożyć swojemu pracodawcy, to on jest bowiem płatnikiem naszych składek. W przypadku gdy sami prowadzimy działalność gospodarczą, odpowiedni dokument składamy w bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.