Opieka na dziecko to dodatkowe dni wolne, które przysługują wszystkim rodzicom dzieci do lat 14. Aby je wykorzystać, trzeba jednak spełnić określone kryteria. Jak odebrać dodatkowe dwa dni wolne?
Co to jest opieka na dziecko?
Na podstawie Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. z dnia 31 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023, poz. 1465) każdy rodzic dziecka do 14. roku życia ma prawo do dodatkowych dwóch dni wolnych w ciągu roku związanych z opieką nad dzieckiem.
Rodzice, którzy chcą odebrać opiekę na malucha, nie muszą tłumaczyć pracodawcy, dlaczego potrzebują dnia wolnego. Z opieki można skorzystać w dwóch wymiarach: godzinowym lub dniowym.
Komu należy się 2 dni opieki nad dzieckiem?
Prawo do dodatkowych dwóch dni wolnych przysługuje wszystkim rodzicom zatrudnionym na umowę o pracę. Osobom pracującym na niepełny etat należy się proporcjonalnie mniejsza część godzin opieki, np. w przypadku 1/2 etatu jest to 1 dzień (8 godzin) w ciągu roku.
Z prawa do dodatkowych dni wolnych związanych z opieką nad dzieckiem może skorzystać tylko jeden rodzic, dlatego powinni oni ustalić między sobą, kto będzie to robił. Co ważne, dwa dni opieki przysługują rodzicom niezależnie od tego, ile mają dzieci. To oznacza, że rodzice trójki maluchów nie mają prawa do sześciu dni wolnych, ale dalej do dwóch.
Czy opieka na dziecko jest płatne?
Za opiekę na dziecko przysługuje rodzicom pełne wynagrodzenie w wymiarze 100 procent.
Opieka na dziecko tylko do końca roku kalendarzowego
Dwa dni opieki na dziecko należy wykorzystać do końca roku kalendarzowego. Jeśli rodzic tego nie zrobi, dodatkowe dni wolne mu przepadną. Niewykorzystana opieka na dziecko nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy.
Warto sprawdzić w kadrach, czy wykorzystaliśmy całą opiekę na dziecko, a jeśli nie, to złożyć wniosek o odbiór pozostałych dni lub godzin. Mamy na to czas do 31 grudnia 2023 roku.