Twoja mama nie pracowała, ale wychowywała dzieci? Przypomnij jej o tym świadczeniu

2025-01-13 11:54

Matczyna emerytura wypłacana jest od 2019 roku. Jeśli twoja mama nie dostaje „normalnej” emerytury lub jest ona niższa niż najniższa, upewnij się, czy wnioskowała o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Mama 4 plus podlega corocznej waloryzacji, warto o tym pamiętać.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje nie tylko kobietom

i

Autor: Getty Images Wysokość tzw. matczynej emerytury podlega waloryzacji

Matczyna emerytura, a właściwie rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4 plus, to świadczenie przeznaczone dla osób, które wychowywały co najmniej czworo dzieci i w związku z tym nie pracowały lub zrezygnowały z pracy zawodowej. To świadczenie poniekąd zastępuje „normalną” emeryturę, do której niepracujące osoby nie mają prawa i zapewnia podstawowe środki do życia.

Znasz kobietę w wieku emerytalnym, która nie dostaje emerytury, ponieważ poświęciła się wychowywaniu dzieci? Przypomnij jej o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym.

M jak Mama Google News
Autor:

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać emeryturę matczyną?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje i matce, i ojcu. O tzw. matczyną emeryturę może wnioskować osoba, która osiągnęła wiek emerytalny i nie posiada niezbędnych środków do życia. Może to zrobić:

  • matka, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowywała lub tylko wychowywała co najmniej czworo dzieci,
  • ojciec, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Warto podkreślić, że nie chodzi jedynie o wychowywanie biologicznych dzieci.

Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej

- czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co istotne, aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, należy mieszkać w Polsce i tu mieć przez co najmniej 10 lat tzw. ośrodek interesów życiowych.

Emerytura dla niepracujących matek - wnioski

Obsługą rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego zajmuje się ZUS (lub w przypadku rolników - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, KRUS) i to tam składamy wniosek o Mama 4 plus. Wzory znajdziesz w placówkach lub na stronach internetowych (są dostępne na przykład tutaj - aktualne formularze wniosków i oświadczeń).

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Ile wynosi emerytura Mama 4 plus?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości najniższej emerytury. Jej wysokość podlega waloryzacji, aktualnie (od marca 2024 r.) to 1780,96 zł. Niedługo ta kwota wzrośnie ponownie, według prognoz o 5,82 proc.

Mama 4 plus a emerytura

Tzw. matczyna emerytura może zostać przyznana osobom, które pobierają rentę lub emeryturę w kwocie niższej niż najniższa emerytura - wtedy rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest dopełnieniem do najniższej emerytury. Suma świadczenia Mama 4 plus i emerytury lub renty nie może być wyższa od najniższej emerytury.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"