Świadczenia dla rodziców bywają istotnym wsparciem domowego budżetu. Podstawą jest 800 plus, wypłacane wszystkim dzieciom, do tego dochodzą pieniądze z programu „Aktywny rodzic”, czy te związane ze świadczeniami rodzinnymi (pamiętaj, aby złożyć wnioski na nowy okres świadczeniowy 2024/2025).
To również jednorazowe wsparcie - 300 zł na wyprawkę szkolną. Niektórzy już dawno zapomnieli o przelewie, inni wciąż go nie dostali. Jeśli ma to związek z tym, że jeszcze nie wnioskowałaś o świadczenie, a chcesz je otrzymać, lepiej się pośpiesz. Zostało niewiele czasu, aby wysłać wniosek.
Wniosek o 300 plus tylko do końca listopada
300 plus to jednorazowe wsparcie wypłacane rodzicom uczniów. Program „Dobry Start” (jak brzmi jego pełna nazwa) wszedł w życie w 2018 roku. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód, przeznaczone jest dla uczących się dzieci, do ukończenia 20 roku życia (uczące się dzieci z niepełnosprawnością - do 24 roku życia). Co istotne, 300 zł nie otrzymają rodzice dzieci chodzących do tzw. zerówki (nawet jeśli roczne przygotowanie przedszkolne odbywają w szkole), ani studenci.
Obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać online za pomocą:
- portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS,
- portalu informacyjno-usługowego Emp@tia,
- bankowości elektronicznej.
Wypłata świadczenia odbywa się w formie bezgotówkowej, pieniądze otrzymamy na podane we wniosku konto. Kiedy? Wszystko zależy od tego, kiedy złożyłyśmy wniosek.
Wniosek o 300 plus można składać od od 1 lipca do 30 listopada. Jeśli zrobimy to w lipcu lub w sierpniu świadczenie zostanie wypłacone do 30 września. Gdy zrobimy to w kolejnych miesiącach, pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
W tej sytuacji masz więcej czasu na złożenie wniosku
W sobotę 30 listopada mija termin składania wniosków o przyznanie prawa do świadczenia z programu „Dobry Start”. Po tym terminie mogą to zrobić tylko niektórzy rodzice uczniów.
Po 30 listopada będziesz mógł złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start - za pośrednictwem portalu PUE ZUS - tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada
- czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Warto pamiętać, że o świadczenie mogą wnioskować nie tylko rodzice czy opiekunowie dziecka, ale i sami uczniowie (pełnoletni, którzy nie są na utrzymaniu rodziców lub mają ustalone alimenty od nich, a także osoby usamodzielnione).
Zobacz także: Które świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka?