Urlop macierzyński w Polsce jest jednym z najdłuższych macierzyńskich w całej Europie. W naszym kraju urlop macierzyński jest obowiązkowy i trwa 20 tygodni, później rodzice mogą skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jest jednak możliwe, że będą mieli możliwość wydłużenia przerwy od pracy. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał zespół, który zajmie się zmianami w tym zakresie.
Ile wynosi urlop macierzyński w Polsce?
Po porodzie matka musi wykorzystać 14 tygodni, pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka. Po 20 tygodniach rodzicom przysługują 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, które mogą wykorzystać razem (po 16 tygodni każdy) lub się nim podzielić.
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego za zgodą pracodawcy mama może wykorzystać również zaległy i aktualny urlop wypoczynkowy. W ten sposób zyskuje dodatkowych kilka tygodni wolnego.
Rodzice apelują o wydłużenie urlopu
Jedna grupa rodziców zwróciła się jednak z prośbą do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Chodzi o rodziców wcześniaków, które pierwsze miesiące życie spędzają w szpitalach. "Mój urlop macierzyński został skrócony o dwa miesiące, bo przez te dwa miesiące moje dziecko walczyło od urodzenia w szpitalu najpierw o swoje życie, później o swoje zdrowie" - powiedziała prezeska Fundacji MatkoweLove Katarzyna Dyńska-Kukulska.
Rodzice wcześniaków postulują, by na czas hospitalizacji mogli korzystać ze zwolnienia na dziecko, a urlop macierzyński rozpoczynał się dopiero wtedy gdy wrócą z maluchem do domu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała stworzenie specjalnego zespołu, który rozpatrzy prośby rodziców w tej sprawie.