Liczba dzieci urodzonych w Unii Europejskiej spada od 2008 roku. Rządy poszczególnych państw dostrzegają ten problem i starają się zachęcić kobiety do rodzenia dzieci. Dość typowymi pomysłami na zwiększenie dzietności są programy świadczeń kierowane do rodziców. Gotówka ma skłonić pary do tego, by chętniej decydowały się na dzieci.
Wśród innych rządowych propozycji znajdują się miejsca w żłobkach, a także obietnice obniżenia wieku emerytalnego czy wprowadzenia emerytur dla matek. Rząd chorwacki ogłosił właśnie podwojenie jednorazowej pomocy finansowej a także obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet. Skorzystać mają matki, które zdecydują się rodzić więcej dzieci, bo każde kolejne dziecko to rok bliżej do emerytury.
Więcej pieniędzy po urodzeniu dziecka
W Chorwacji powołano pierwsze w Unii Europejskiej ministerstwo demografii. To odpowiedź na malejącą liczbę urodzeń w tym kraju. Jak wynika z danych przytoczonych przez portal Index, w 2023 roku urodziło się o 2 tysiące mniej dzieci niż w 2022 roku.
Na pierwsze plany nowego ministerstwa nie trzeba było długo czekać. Od 2025 roku jednorazowe wsparcie finansowe, jakie rodzice otrzymują po narodzeniu dziecka wzrośnie z 300 do 600 euro. Wobec propozycji, jakie jesienią ubiegłego roku zapowiadał Hongkong, wysokość pomocy finansowej wypada raczej dość blado.
Za każde urodzone dziecko matki będą pracować o rok krócej
To nie wszystko. Im więcej dzieci urodzonych przez kobietę tym niższy ma być jej wiek emerytalny.
"Proponujemy ponadto obniżenie kobietom wieku emerytalnego o rok za każde urodzone dziecko, a ojcom zwiększenie urlopu ojcowskiego" - mówi Ivan Szipić, chorwacki minister demografii.
Chorwackie ministerstwo ds. demografii zostało powołane w kwietniu tego roku. Kryzys demograficzny jest tam obecnie jednym z najpilniejszych problemów. W Chorwacji liczba mieszkańców kraju spada już od 1991 roku. Obecnie wynosi 4 031 926 osób.