Opieka na dziecko przysługuje obojgu rodzicom w sytuacji choroby lub hospitalizacji malucha. Nie każdy jednak wie, że zwolnienie chorobowe na dziecko mogą uzyskać również dziadkowie. W jakiej sytuacji?
Co to jest zasiłek opiekuńczy na dziecko?
Zasiłek opiekuńczy na dziecko to prawo rodziców do sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. W przypadku infekcji wirusowej lub bakteryjnej bądź hospitalizacji rodzic ma prawo otrzymać od pediatry zwolnienie lekarskie na dziecko. Może z niego skorzystać każda osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenie, która opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe.
Zasiłek opiekuńczy na dziecko dla dziadków
Okazuje się jednak, że zwolnienie chorobowe na dziecko może przysługiwać także pracującym dziadkom. Jak wynika z art. 32 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.
To oznacza, że jeśli dziadkowie pracują, mogą wziąć zwolnienie chorobowe w celu sprawowania osobistej opieki nad "innym chorym członkiem rodziny". Powinni jednak zamieszkiwać w jednym gospodarstwie domowym z wnukami.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Wysokość zasiłku wylicza ZUS albo płatnik składek. Jestem zatem płatny tak samo jak zwykłe zwolnienie chorobowe.
Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy?
Co trzeba zrobić, by otrzymać zasiłek opiekuńczy? Należy otrzymać zwolnienie lekarskie w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, a także wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A. Wniosek wystarczy wysłać do działu kadr w firmie, a stamtąd zostanie przesłany do ZUS-u.
Czytaj: 1500 zł na dziecko, ale...? Sprawdzamy, co jeszcze da nam "babciowe"