Dziecko jedzie na wakacje z dziadkami? O tych dokumentach musisz pamiętać

2024-06-21 13:18

Dziecko na wyjeździe wakacyjnym z dziadkami to marzenie niejednego rodzica! Przed takim wyjazdem jednak trzeba zadbać o kilka formalności i przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. Co ważne - przydadzą się one nie tylko na wyjeździe z dziadkami, ale także z każdą inną osobą, która nie ma władzy rodzicielskiej nad dzieckiem - ciocią, wujkiem.

Dziecko jedzie na wakacje z dziadkami? O tych dokumentach musisz pamiętać
Autor: Getty images Dziecko jedzie na wakacje z dziadkami? O tych dokumentach musisz pamiętać

Wysyłając swoje dziecko na obóz lub kolonię, zawsze podpisujemy wiele dokumentów – w tym zgodę na wyjazd oraz ewentualne jego leczenie – to naturalne dla nas. Gdy jednak nasza pociecha wybiera się na wyjazd z dziadkami lub innym członkiem rodziny, który nie sprawuje nad nim władzy rodzicielskiej, często zapominamy, że również w tym przypadku zgody są potrzebne. Kilka dni temu przypomniał o tym słynny Tata Pediatra na Instagramie. Łukasz Grzywacz zorganizował na swoim profilu live z radcą prawnym Natalią Włoch-Kliś i zapytał ją właśnie o formalności, gdy wysyłamy dzieci na wakacje z dziadkami. Co powiedziała ekspertka?

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Przed wyjazdem z dziadkami napisz pisemną zgodę na wyjazd i leczenie

Przed każdym wyjazdem dziadków z wnukiem czy to w Polsce czy za granicę należy przygotować pisemną zgodę na wyjazd i leczenie naszego dziecka. Takie upoważnienie powinno mieć nagłówek „Zgoda na wyjazd dziecka za granicę/ Zgoda na wyjazd dziecka”. Ponadto powinno zawierać imię i nazwisko oraz numery PESEL rodziców, dziecka oraz osoby upoważnionej do opieki nad nim. Powinno zawierać też informację odkąd dokąd i gdzie dziecko jedzie.

Ponadto warto w tym samym dokumencie od razu wyrazić zgodę, że zgadzamy się, aby osoba upoważniona do opieki mogła podejmować decyzje dotyczące jego ewentualnego leczenia. Jak doradza na nagraniu ekspertka warto szczegółowo napisać, na co dokładnie się zgadzamy np. przebadanie pacjenta, obecność opiekuna w takcie badania, przekazanie mu informacji na temat jego stanu zdrowia.

Co ważne dokument ten musi zostać podpisany przez oboje rodziców. W przypadku wyjazdów krajowych zgoda i upoważnienie mogą być nawet napisane odręcznie. Gdy jednak wybieramy się za granicę, Natalia Włoch-Kliś radzi by podpis rodziców został poświadczony notarialnie i dokument był nie tylko w języku polskim, ale także przetłumaczony na oficjalny język kraju, do którego dziecko jedzie lub przynajmniej na język angielski. Tłumaczenie musi wykonać tłumacz przysięgły. Koszt poświadczenia notarialnego zdaniem ekspertki aktualnie wynosi od 20 do 30zł, zaś tłumaczenie 50 zł.

Jakie inne dokumenty należy mieć ze sobą?

Oprócz wyżej wymienionej zgody na wyjazd i upoważnienia do leczenia, trzeba pamiętać także o innych ważnych dokumentach – zwłaszcza jeśli dziecko jedzie za granicę. Są to:

  • dowód tożsamości lub paszport,
  • książeczka zdrowia dziecka,
  • karta EKUZ,
  • polisa ubezpieczeniowa.