Zwykle podstaw do obaw o własne rodzicielstwo więcej mają mężczyźni i to w ich przypadku wykonuje się większość badań genetycznych, które potwierdzają lub zaprzeczają pokrewieństwu. Rzadko kiedy to kobieta ma wątpliwości, czy dziecko jest jej, choć historia zna przecież przypadki, gdy matki wychowywały nie swoje dzieci, o czym dowiadywały się dopiero po wielu latach.
A ile jest przypadków, gdy w tej niewiedzy żyje się przez całe życie? Tego nie wiemy, ale są metody, którymi można to sprawdzić - to tzw. testy na macierzyństwo.
Czytaj także: Test na ojcostwo: na czym polega i jak go zrobić?
Spis treści
Czytaj też: Nie czuję więzi z dzieckiem - czy to normalne?
Kiedy sprawdzić, czy dziecko jest moje?
Nie każda matka powinna wątpić w to, czy dziecko jest jej. W dzisiejszych czasach sytuacje z podmienianiem dzieci w szpitalu praktycznie się nie zdarzają, a dziecko niemal od samego porodu przebywa non stop przy mamie. W takich warunkach trudno o pomyłkę, choć czasem u niektórych kobiet pojawiają się obawy związane z brakiem podobieństwa dziecka do rodziców.
Jeśli obawy są bardzo silne i na dodatek hipotetycznie uzasadnione np. tym, że dziecko po porodzie długi czas nie leżało przy matce, a na oddziale noworodkowym, obok innych dzieci, wówczas warto zweryfikować każdą taką wątpliwość jak najwcześniej. Po to, by w razie potwierdzenia pomyłki zdążyć naprawić ten błąd bez krzywdzenia dziecka i rodziców.
Wykonanie testu może być również przydatne w sytuacji zapłodnienia metodą in vitro. Pozwala bowiem ustalić, czy wszczepiony zarodek był właściwy.
Test na macierzyństwo może być uzasadniony również w przypadku dzieci wychowujących się bez rodziców, np. w rodzinach adopcyjnych lub domach dziecka. Gdy po latach matka biologiczna pragnie odnaleźć swoje dziecko, wykonanie testu pozwala jej potwierdzić genetyczną więź.
Czytaj także: Czy można ustalić ojcostwo jeszcze w czasie ciąży?
Czym jest test na macierzyństwo?
Test na macierzyństwo jest odpowiednikiem testu na ojcostwo. To badanie genetyczne (test DNA), które ma potwierdzić biologiczne pokrewieństwo, jakie zachodzi między matką a dzieckiem. Badanie jest standardowe i opiera się na porównaniu próbek pobranych od matki i dziecka - próbką może być np. wymaz z wnętrza ust, włos czy mikroślady pozostawione na szczoteczce do zębów.
Badanie DNA można wykonać na własną prośbę lub w zgodności z formalną procedurą, gdy wynik badania ma stać się dowodem w sprawie sądowej. Dzięki ogromnej szczegółowości badania, zawsze daje ono niemal pewny wynik.
Wynik potwierdzający daje skuteczność na poziomie 99,99 proc., a wynik wykluczający to 100 proc. pewności. Koszt takiego badania zwykle zamyka się w kwocie 1500 złotych, ale na rynku dostępne są także testy kosztujące około 800 zł.
Czytaj także: Czy każda kobieta ma instynkt macierzyński? Wywiad z psychologiem
Nie jesteś pewna, czy dziecko, które urodziłaś jest tym samym, które widziałaś na zdjęciach usg? Zobacz niesamowite podobieństwo maluszków w czasie życia płodowego i tuż po narodzinach: